File:Brunatna zgnilizna drzew pestkowych.jpg

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych to groźna choroba, która powoduje gnicie owoców na drzewie. Choroba ta poraża wiśnie, czereśnie i śliwy, ale także brzoskwinie i morele. Poznaj skuteczne sposoby na ochronę i zwalczanie brunatnej zgnilizny drzew pestkowych, polecane środki oraz terminy ich wykonywania.

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych jest chorobą grzybową wywoływaną przez paciornicę pestkowcową (Monilinia laxa) i paciornicę owocową (Monilinia fructigena), które porażają nie tylko wcześniej już wspomniane gatunki drzew, ale także jabłonie i grusze. Najwcześniej infekcji ulegają wiśnie,kiedy to już na samym początku kwitnienia może dojść do zakażenia chorobą. W tym okresie brunatna zgnilizna drzew pestkowych powoduje zasychanie i brązowienie kwiatów. U pozostałych gatunków drzew atakowanych przez tą chorobę, objawy występują najczęściej dopiero na owocach. Są to gnijące, brunatne plamy, z czasem pokrywające się szarawymi brodawkami. Porażone owoce ulegają deformacji i zasychają w postaci ciemno-zabarwionych mumii. Wiele z nich nie opada i mogą one pozostawać na drzewach aż do następnego sezonu. Do zarażenia owoców dochodzi najczęściej w wyniku uszkodzeń ich skórki spowodowanych przez deszcz lub owady.

Ekologiczna ochrona

Zanim zaopatrzymy się w środki ochrony roślin przeciwko brunatnej zgniliźnie, warto wypróbować preparaty ekologiczne, które z łatwością przygotujemy samodzielnie. Możemy tu wykorzystać wywar ze skrzypu polnego (stosujemy w rozcieńczeniu z wodą w stosunku 1:4), lub wywar z chrzanu (stosujemy bez rozcieńczania). Wszystkimi tymi preparatami opryskujemy drzewa w okresie białego pąka i kwitnienia. Zastosowane w późniejszym okresie nie będą już skuteczne.

Ochrona chemiczna

Zwalczanie brunatnej zgnilizny drzew pestkowych polega przede wszystkim na ręcznym usuwaniu porażonych organów roślin, czyli zasychających i brązowiejących kwiatów, liści i całych pędów, a w późniejszym okresie owoców z objawami choroby. Bardzo ważne jest aby nie zostawiać na drzewach zmumifikowanych owoców do następnego roku.

Jeśli w poprzednich latach brunatna zgnilizna drzew pestkowych występowała z dużym nasileniem, bardzo ważne są zapobiegawcze wiosenne opryski. Konieczne jest przeprowadzenie ich w początkowej fazie kwitnienia (tzw. fazie białego pąka) oraz w pełni kwitnienia. Miedzian 50 WP polecamy gdyż jest stosunkowo mało szkodliwy dla środowiska i dopuszczony do upraw ekologicznych. Jeżeli jego skuteczność okazuje się niewystarczająca możemy użyć preparatu Topsin M 500 SC. Środek ten sprawdza się dobrze jeżeli spodziewane są niskie temperatury, poniżej 12°C. Wymienione preparaty to środki ochrony roślin, które możemy wykorzystać do oprysków drzew owocowych na naszych działkach i w sadach przydomowych.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl