Lepiężnik to bylina, która lubi wodę, odpowiada jej bardzo wilgotne środowisko. Preferuje ona stanowiska nad brzegiem wód, mokradła, bagna, pokazuje się w rowach czy wilgotnych lasach. Rośnie prawie w całej Europie.
Lepiężnik jako zwiastun wiosny
Lepiężnik zapachem nie przyciąga (chociaż niektórym jego zapach kojarzy się z piernikami, inni twierdzą, że śmierdzi – zależy od gustu). W kuchni raczej też nie znajduje szerokiego zastosowania. To jednak jedna z najwcześniej kwitnących roślin wiosną i za to ją doceniamy. Zwykle kwiaty pojawiają się w marcu, chociaż gdy zima jest łagodna, możemy je dostrzec już pod koniec lutego. Kwiaty ukazują się zanim rozwiną się liście. Liście same w sobie również są oryginalne: duże, niekiedy ich średnica wynosi ponad pół metra. Liście lepiężnika są podobne do łopianu, ale łatwo go rozpoznać po owocach. Owoce lepiężnika nie przyczepiają się do ubrań. Kwiaty lepiężnika są drobne, zebrane w koszyczki, natomiast te skupione są w grona i umieszczone na górze łodygi. Owoce to niełupki, mają puch.
Lepiężnik w ogrodzie
Lepiężnik może sprawdzić się w roli rośliny ogrodowej. Nadaje się on do ogrodu choćby ze względu na wczesną porę kwitnienia. Najlepiej byłoby, aby ziemia była próchniczna i wilgotna. Lepiężnik dobrze rośnie w cieniu albo półcieniu. Najlepiej sadzić go w miejscach oddalonych od innych roślin, ponieważ stosunkowo szybko się rozrasta. Nadaje się do dużych ogrodów z oczkiem wodnym, strumieniem itp.
Lepiężnik cieszy oko wczesną wiosną, ale także stanowi pożytek dla pszczół. Robotnice zbierają z kwiatów nektar oraz pyłek.
Właściwości lecznicze lepiężnika
Kwiaty, liście i korzenie tej rośliny wykazują właściwości lecznicze. Z tego powodu niektórzy nazywają go lepiężnikiem lekarskim. W średniowieczu ta roślina była wykorzystywana do walki z dżumą i do zbicia gorączki, zaś okładami z jego soku przemywano trudno gojące się rany i miejsca po oparzeniach. Stosowano go też na wypryski i liszaje.
Obecnie możemy kupić lepiężnik w kapsułkach albo liście lepiężnika w torebkach (do przygotowywania herbatki lub naparu). Lepiężnik wykazuje działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Przed laty stosowano go w formie naparu na bóle zębów i bóle miesiączkowe. Herbata z liści lepiężnika pomaga z kolei w pozbyciu się kaszlu, kataru. Ułatwia nie tylko oddychanie, lecz też odkrztuszanie. Stosowana jest w przypadku łzawiących oczu, podrażnionych spojówek i innych uczuleń, z jakimi zmaga się alergik. Plus taki, że lepiężnik to środek naturalny i nie powoduje efektów ubocznych, jak np. uczucie senności i znużenia, co zdarza się w sytuacji brania leków na alergię. Lepiężnik korzystnie oddziałuje na pracę jelit, żołądka i trzustki. Usprawnia trawienie i przemianę materii, łagodzi bóle mięśniowe, leczy kamicę żółciową. Kto ma zszargane nerwy, także może sięgać po herbatkę czy napar z lepiężnika, gdyż ten działa uspokajająco oraz pomaga zwalczać bezsenność.