Uprawa wrzosów w ogrodzie jest obecnie bardzo popularna. Można sadzić je na działce, ale także na balkonach i tarasach, a nawet w doniczkach w domu. Rośliny te zachwycają nie tylko pięknem swoich kwiatów, ale – co najważniejsze – ich trwałością. Uprawa tych roślin jest niestety dość trudna. Warto więc dowiedzieć się, kiedy sadzić i jak sadzić wrzosy, jak wygląda ich nawożenie oraz inne czynności pielęgnacyjne.
Gdzie i jak sadzić wrzosy?
Wrzosy preferują słoneczne stanowiska oraz kwaśną, dobrze przepuszczalną glebę – taką, jaka występuje w ich naturalnym środowisku (w lesie czy na pogórzu). Rośliny te nie lubią silnych wiatrów, dlatego dobrze sadzić je w towarzystwie wyższych drzewek iglastych oraz krzewów, np. rododendronu (także dlatego, że mają na podobne wymagania glebowe). Aby krzewinki cieszyły nasze oko długim i obfitym kwitnieniem, warto wysadzić je na miejsce, gdzie przez minimum 6 godzin dziennie świeci słońce.
Idealny odczyn gleby powinien wahać się między 4.5 a 5.5 pH. Jeśli w twoim ogrodzie ziemia jest ciężka i gliniasta, przy sadzeniu stosujemy domieszkę kompostu i torfu.
Wrzos nie znosi przesadzania, więc już na samym początku przemyślmy jego stanowisko. Ogólne sadzimy krzewinki na wiosnę i jesień, ale dobrze ukorzenione rośliny w doniczkach możemy śmiało sadzić przez cały roku, jeśli tylko ziemia nie jest zmarznięta. Dziura w ziemi powinna być dwa razy szersza i głębsza niż bryła korzeniowa, a poszczególne krzewy należy sadzić w odległości 25-50 cm od siebie.
Wrzos można również z powodzeniem sadzić w pojemnikach, na podłożu powstałym ze zmieszania gleby z ogródka torfem w proporcji 2:1.
Jak pielęgnować wrzosy?
Najważniejsza z zasad prawidłowej pielęgnacji to unikanie przelewania roślin, które szybko prowadzi do rozwoju pleśni i grzybów, zabijających krzewinki. Jeśli chodzi o zimę, to warto zadbać o wrzosy i przykryć grubszą warstwą kory lub stroiszem, który należy jednak usunąć już wczesną wiosną, aby nie zalęgły się niej szkodniki.
Wrzosy uprawiane w donicach i skrzyniach są nieco bardziej narażone na wymarznięcie i te należy okryć gałęziami lub agrowłókniną.
Wrzosy każdego roku po przekwitnięciu przycinamy, usuwając łodyżki wraz ze starym kwiatostanem. Taka pielęgnacja powoduje intensywniejsze kwitnięcie w kolejnym roku. Raz na 3-4 lata warto krzewinki ściąć dość nisko, aby odmłodzić je i zapewnić sobie piękne, gęste kwiaty.
Wrzosy nie potrzebują dużo wody i poza upałami radzi sobie świetnie i bez podlewania. Unikajmy jednak podlewania twardą wodą kranową, która zawiera spore ilości wapnia i tym samym będzie zmieniać odczyn gleby na taki, którego wrzosy nie lubią.
Zastosowanie wrzosów
Wrzosami w ogrodzie można zastąpić część trawnika, zagospodarować niewygodne zbocze lub po prostu ożywić krajobraz jako krzewinki na klombie czy w pojemnikach . Współczesny wybór kolorów, ale także pędów o różnych ich barwach pozostawia nam ogromne pole do popisu w różnorodnych aranżacjach. Takie dwukolorowe wrzosy to prawdziwa gratka w ogrodzie na jesień, gdy większość kwiatów zdążyła już przekwitnąć. Ale nie bójmy się praktycznego wykorzystania wrzosów- z kwiatów, możemy przyrządzić zdrową i smaczną herbatę, która nie tylko leczy, ale także zachwyci nas aromatycznym zapachem i kwiatowym smakiem.