W ciągu ostatnich dziesięcioleci winorośl doczekała się stworzenia odpornych odmian. Teraz większość z nich można spokojnie uprawiać w naszych warunkach klimatycznych, są także bardziej odporne na choroby i szkodniki. Uprawa winogron stała się znacznie łatwiejsza i mniej wymagająca niż wcześniej, a jednak nadal wymaga bardzo wiele uwagi. To nie lada wyzwanie, ale dla słodkich, dużych owoców, które bardzo licznie pojawiają się w grubych kiściach na pędach naprawdę warto poświęcić trochę czasu.

Winobranie to jeden z najważniejszych etapów produkcji wina. Zbiór winogron wykonujemy w momencie osiągnięcia przez nie odpowiedniego poziomu dojrzałości związanej z zawartością cukrów, kwasów i tanin.
Winorośl możemy uprawiać w każdym ogrodzie – podstawą jest wybór odpowiedniego stanowiska i odmiany. Pnącze powinno rosnąć w ciepłym miejscu , osłoniętym od wiatru. Optymalna jest strona południowa lub południowo-zachodnia. W czasie uprawy winorośl trzeba przede wszystkim nawadniać w czasie suszy, nawozić i chronić przed chorobami oraz szkodnikami. Przy dojrzewających owocach warto usuwać liście – wtedy plon będzie lepiej wybarwiony.
Do produkcji wina z winogron domowej roboty nadadzą się w zasadzie wszystkie dostępne odmiany. Smak trunku możemy regulować w pomocą cukru, kwasku cytrynowego i innych dodatków. Botanicy wyhodowali jednak kultywary typowo przeznaczone do produkcji wina. Do produkcji białego wina poleca się sadzić m.in. odmiany ‚Jurora’ oraz ‚Jutrzenka’. Do wytwarzania czerwonego wina znakomicie nadaje się winorośl odmiany ‚Acolon’, ‚Sevar’ oraz ‚Svenson Red’. Dodatkowo wina z winogron można mieszać, dodając odrobinę soku z innych owoców, np. z czarnej porzeczki – dla lepszej barwy.
Winogrona na wino zbiera się, gdy są już w pełni dojrzałe. Dokładny termin zbioru zależy od konkretnej odmiany oraz pogody. W polskich warunkach w uprawie gruntowej zbiory winogron trwają zwykle od połowy sierpnia do połowy października Ze zbiorem możemy poczekać do pierwszych przymrozków – wtedy owoce będą zawierały więcej cukru.
Winogrona zbieramy ręcznie co pozwala nam na przebieranie winogron, wybieramy dojrzałe, zdrowe, a odrzucamy te porażone pleśnią lub uszkodzone. Winobrania nie powinniśmy przeprowadzać niedługo po opadach deszczu.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl