WĄŻ W OGRODZIE

 

Najczęściej wywołują one strach i trudną do powstrzymania ochotę szybkiego pozbycia się ich z naszej posesji. Czy każdy wąż w ogrodzie jest niebezpieczny? Co zrobić więc, gdy w ogródku pojawi się ten gość? Dlaczego aż tak nie lubimy tych zwierząt? Może dlatego, że niewiele o nich wiemy, rzadko widujemy je w naturze oraz trudno nam sobie wyobrazić, że moglibyśmy węża przytulić, jak choćby naszego domowego pupila (psa, kota czy świnkę morską).

 

Wąż w moim ogródku: co robić?

Po pierwsze: nie panikuj –  przypełzł, to odpełznie. Węże nie przepadają za naszym ludzkim towarzystwem. Jeśli już musisz się go pozbyć, możesz płoszyć tupiąc nogą. Węże z daleka wyczuwają drgania, a to jest dla nich informacja o zbliżającym się niebezpieczeństwie, więc uciekają. Jeśli gość ten pojawia się często albo  próbuje w twoim skalniku albo na brzegu oczka wodnego zamieszkać na dłużej, zawiadom: leśniczego, straż miejską, organizację zajmującą się przyrodą. Złapią oni węża i przeniosą w miejsce bardziej dla niego odpowiednie. Samemu nie wolno węży łapać nie mówiąc już o robieniu im krzywdy lub zabijaniu. Zwierzęta te są pod ochroną, a poza tym – gdyby to jednak była żmija – narażasz się na niebezpieczeństwo.

 

Jakie węże możemy spotkać?

W Polsce żyje 5 gatunków węży i wszystkie są pod ochroną. Jak wyglądają i gdzie możemy je spotkać?

Gniewosz plamisty – ma zaledwie 60-90 cm. Ukrywa się w zaroślach, trawach, między kamieniami. Lubi miejsca suche i nasłonecznione.

Wąż Eskulapa – głównie występuje na terenie  Bieszczad. Jest ciepłolubny, więc najchętniej przebywa na silnie nasłonecznionych stokach, pagórkach i wśród skał w lasach liściastych.

Zaskroniec zwyczajny – to najpopularniejszy wąż, którego spotkać możemy bardzo często na obszarach podmokłych, blisko rzek i jezior a czasem nawet w ogródku.

Żmija zygzakowata – to jest ten wyjątek, który sprawia, że wszystkich mierzymy jedną miarą, ponieważ żmija zygzakowata jest jadowita. Żyje ona na obrzeżach lasów i podmokłych łąkach, w przeciwieństwie do innych węży woli chłodniejsze miejsca. Wbrew pozorom żmija nie rzuca się na człowieka, mając wybór, zostawi cię w spokoju, więc ty też jej nie ruszaj i nie strasz. Wtedy może ukąsić, bo będzie się bronić.

 

Co robić kiedy nie chcemy węża?

Jeśli w naszym ogrodzie pojawia się wąż, to znak, że panują tam odpowiednie warunki siedliskowe. Co robić więc, by nie przypełzały na nasz teren?

Pielęgnuj ogród: koś trawę (węże nie lubią otwartej przestrzeni), podcinaj gałęzie krzewów i drzew. Zlikwiduj skalnik i oczko wodne. Niestety, jeśli mieszkasz na terenie, na którym występują węże i nie chcesz, by cię odwiedzały, nie stwarzaj im do tego okazji. Dbaj o czystość na posesji: pozbądź się stert drewna, w których węże mogłyby się schować.

Uświadom dzieci i zapoznaj je z zasadami zachowania się w przypadku zobaczenia węża. Uprzedź je, by nie niepokoiły gada.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl