W sierpniu zbieramy główne plony – ale czy to koniec warzywnej przygody tego roku? Przychodzimy do Was z artykułem, w którym przeczytacie o tym czym zapełnić puste grządki aby zebrać plon jeszcze tej jesieni!
Warzywa poplonowe to warzywa, które charakteryzują się krótkim czasem wegetacji. A więc poplony możemy siać lub sadzić po takich warzywach jak np. wczesna marchew, kapusty czy cebuli z dymki. Oczywiście przed wysianiem warzyw poplonowych trzeba zabrać się za przygotowanie ziemi. Wszystkie grządki trzeba odpowiednio przygotować na warzywa poplonowe. Od czego zacząć? Przede wszystkim od usunięcia resztek zbiorów. Później wystarczy spulchnić lub przekopać ziemię. Jeśli podłoże jest suche to koniecznie trzeba je nawodnić!
Pierwszą zasadą warzyw poplonowych jest to, że nie wolno wysiewać warzyw z tej samej rodziny, która rosła wcześniej. Wśród warzyw, które nadają się do uprawy poplonowej znajdujemy endywię, buraka ćwikłowego, kapustę pekińską, koper ogrodowy, fasolę szparagową, rukolę, roszponkę, sałatę łodygową (głąbik krakowski), rzepę, rzodkiew, szpinak, kalarepę.
Warzywa poplonowe nie mają lekko, ponieważ początek ich wegetacji przypada akurat w porze największych upałów i suszy. Dlatego poplony musimy naprawdę starannie i systematycznie podlewać. Bez tego jesiennych zbiorów nie będziemy mogli zaliczyć do obfitych.
Rzodkiewka ma bardzo krótki okres wegetacji (około 4 tygodni), co pozwala ją uprawiać zarówno jako przedplon, śródplon, jak i poplon. Możemy ją wysiewać w sierpniu, a nawet jeszcze we wrześniu. Pamiętajmy jedynie o regularnym podlewaniu grządki z rzodkiewką (w przeciwnym razie zgrubienia korzeniowe mogą popękać) oraz wybraniu stanowiska dostateczne słonecznego (w przeciwnym razie zgrubienia korzeniowe będą mizerne).
Kalarepa – to kolejne warzywo kapustowate o krótkim okresie wegetacji (w zależności od odmiany od 40 do 60 dni), które może być stosowane zarówno jako poplon jak i przedplon.
Jarmuż – to jeszcze jedna propozycja poplonowa z warzyw kapustowatych. Ma on wprawdzie długi okres wegetacji (od wysadzenia rozsady do zbioru około 120 dni) ale można go zbierać do późnej jesieni, a nawet zimą
Koper – to warzywo jako poplon możemy wysiewać do połowy sierpnia. Ma niewielkie wymagania glebowe. Doskonale rośnie w towarzystwie sałat i warzyw kapustnych.
Jednak warto zauważyć, że wysiew warzyw poplonowych nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem – szczególnie wtedy kiedy gleba wydaje się być zmęczona. Wtedy warto zadbać o glebę wysiewając jako poplon rośliny na nawóz zielony.