Gdy myślimy „tytoń”, do głowy przychodzą nam głównie papierosy. Tak się jednak składa, że rośliny z rodziny Nicotiana mają do zaoferowania znacznie więcej. Gdy przyjrzymy się im bliżej, zauważymy, że to  delikatne kwiaty, które mogą upiększyć nasz ogródek.

 

Tytoń, który znajdziemy w papierosach, to tytoń szlachetny. Nie znajduje on zastosowania w wystroju ogródków, chociaż po zakwitnięciu wyróżniają go piękne kwiaty. Istnieją jednak odmiany tytoniu, które możemy uprawiać w celach ozdobnych. Jedną z nich jest tytoń oskrzydlony.

 

Jego pięciopłatkowe kwiaty mogą mieć różne kolory – różowe, czerwone, białe. Wydzielają intensywny, ale przyjemny dla nosa zapach. Możemy wyróżnić trzy rodzaje tytoniu oskrzydlonego – niskie, średnie i wysokie. Ten pierwszy osiąga wysokość ok. 20-30cm. Średni – ok. 50-60cm. Wysoki – nawet do 80cm. Wybór odpowiedniej odmiany zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć – jeżeli chcemy, by kwiaty wtapiały się w rabatki, wybieramy te niższe. Jeżeli zależy nam na imponujących, wysokich bylinach, to efektu idealnie dopełnią wyższe odmiany tytoniu oskrzydlonego. Tytoń oskrzydlony wysoki pięknie będzie prezentował się w skrzynkach, np. jako ozdoba parapetu altany lub ławki.

 

Charakterystyczną cechą tytoniu oskrzydlonego jest także to, że jego kwiaty pozostają otwarte po zachodzie słońca, a zamykają się w ciągu dnia. Może to utrudnić nam ich podziwianie, jednak piękny zapach znacznie umila wieczorne pobyty na działce lub w ogrodzie. Wabi on skutecznie motyle, które mogą stać się częstymi gośćmi naszej posesji, gdy pojawi się w jej okolicy tytoń.

 

Roślina ta przybyła do nas z wilgotnych zakątków Ameryki Południowej. W związku z tym, charakteryzują ją specyficzne wymagania uprawowe. Tytoń oskrzydlony wymaga dobrze nasłonecznionego stanowiska. Gleba pod nim powinna być przepuszczalna, o odczynie zasadowym. Podłoże pod tytoniem musi być również żyzne, dobrze odżywione. Gdy w marcu lub kwietniu wysiejemy nasionka do doniczek, w maju możemy wysadzić tytoń do gruntu. Otrzymane sadzonki należy często podlewać.

 

To nie jedyny tytoń, który może upiększyć nasz ogródek lub naszą działkę. Tytoń leśny wyróżniają nietypowe kwiaty o długich, lejkowatych kwiatach, które wydzielają bardzo przyjemny zapach. Znajduje on zastosowanie min. we florystyce, ponieważ pięknie komplementuje bukiety. Tytoń leśny ma identyczne wymagania, jak jego oskrzydlony kuzyn. Nadaje się idealnie do mniej zagospodarowanych rabatek – jego długie kwiaty dodadzą im objętości, a także zapełnią pustkę. Jego kwiaty mają większą szansę na pozostanie otwartymi, gdy światło dzienne nie jest zbyt intensywne.

 

Pamiętajmy jednak o tym, że tytonie są bardzo narażone na zamarznięcie. W okresie jesienno-zimowym, należy zadbać o to, było im wystarczająco ciepło, tj. ukryć je w ciepłym, nasłonecznionym miejscu, a w przypadku sadzonek – przykryć je agrowłókniną.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl