Wiosna to świetna okazja na posadzenie w swoim ogródku świeżych, młodziutkich truskawek. Ciężko przecież obyć się bez nich latem – kto wyobraża sobie wakacje bez posypanych cukrem, kwaśnych truskawek? Warto jednak, by ten owoc miał sąsiadkę, a najlepiej swoją bliską kuzynkę – poziomkę. Jak zabrać się za sadzenie ich w swoim ogródku i o czym warto pamiętać?

Jeżeli masz już na swojej działce lub w swoim ogrodzie truskawki, zastanów się, kiedy je sadziłeś. Warto je bowiem co 3-4 lata zlikwidować na rzecz nowych sadzonek. Truskawka potrafi obficie owocować przez dwa lata – przy trzecim zaczyna już dawać coraz mniejsze, nie tak soczyste jak wcześniej jagody. Nie ma więc sensu trzymać na swojej działce lub w swoim ogrodzie zagonu, który będzie tylko zabierał miejsce tobie i twoim roślinom. Ta zasada dotyczy też poziomek. Jeżeli masz w ogrodzie zalegające krzewy, pozbądź się ich i zacznij wszystko od nowa!

Zarówno truskawki, jak i poziomki lubią kwaśny odczyn gleby – od 5,5 do 6,2 pH. Pamiętaj, by przed ich zasadzeniem dokładnie sprawdzić, czy podłoże, które dla nich wybrałeś na pewno jest dobre. Umieszczenie truskawek lub poziomek w glebie zasadowej sprawi, że będą one żółknąć i rosnąć bardzo powoli. Poza tym, żaden z tych owoców nie ma bardzo dużych wymagań co do uprawy. Warto pamiętać o odpowiednim nawożeniu gleby przed samym posadzeniem – polecamy chociażby BIOPON Do truskawek i poziomek, który dzięki zawartości azotu będzie pobudzał proces rozwoju roślin. Owoce te należy systematycznie podlewać, zwłaszcza podczas suszy. Może to być jednak prawdziwą przyjemnością, zwłaszcza latem – konewkę możesz wręczyć nawet swojej pociesze, która na pewno będzie zachwycona tym, że może pomóc.

Jeżeli gleba pod truskawki i poziomki została odpowiednio przygotowana przed zasadzeniem, wystarczy potem to jakiś czas dać im trochę azotu na lepszy porost. Ważne jest też oczywiście regularne odchwaszczanie. Poza tym, truskawki i poziomki są idealne dla początkujących działkowiczów/ogrodników!


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl