Święta Bożego Narodzenia są nierozerwalnie związane z tradycją przystrajania naszych mieszkań i domów. Nic lepiej nie podkreśli tego pięknego czasu niż dekoracje z roślin. To one wnoszą do naszych domów kolor, zapach oraz niezwykłą atmosferę. Najpopularniejszą i najważniejszą świąteczną rośliną jest oczywiście choinka, jednak nie jest ona jedyna! Poniżej opisujemy 5 najpopularniejszych świątecznych roślin.

Choinka
Najbardziej popularnym symbolem świąt Bożego Narodzenia jest już wcześniej wspomniana choinka. Nie może jej zabraknąć, bo tylko pod choinką Mikołaj zostawia prezenty! Najczęściej rolę choinki przyjmuje pachnący żywicą świerk lub jodła, gdyż nie gubi igieł. Wśród choinkowych drzewek znajdzie się czasem też sosna, choć nie jest często wybierana ze względu na rzadkie igły. Tradycja zdobienia choinki w Europie sięga XVI wieku. Zwyczaj ten narodził się w niemieckiej Alzacji i bardzo szybko upowszechnił się w innych krajach. Dzisiaj ubieranie choinki jest obowiązkowym punktem przedświątecznych przygotowań. Choinki stawia się praktycznie wszędzie, począwszy od domów i mieszkań, a kończąc na centrach handlowych i zakładach pracy.

Jemioła
Jemioła pospolita, jej staropolska nazwa to strzęśla. Jest wiecznie zieloną rośliną, półpasożytem, rosnącym głównie w koronach drzew liściastych – na dębach, topolach, brzozach, lipach, rzadziej innych. Jemiołę zawieszamy nad stołem wigilijnym lub nad drzwiami wejściowymi. Zwyczaj ten przywędrował ze Skandynawii i krajów anglosaskich. Wierzono, że obecność jemioły zapewnia domownikom szczęście, dobrobyt oraz uchroni ich od złych demonów i uroków. Jemioła była i jest uwielbiana przez pary, gdyż zwyczaj mówi, że pod jej gałązkami można się publicznie pocałować.

Poinsecja
Zwana również gwiazdą betlejemską, jej popularność rośnie z roku na rok, o czym możemy przekonać się już na początku grudnia – można ją wtedy kupić w każdej kwiaciarni czy supermarkecie. Cechą charakterystyczną poinsecji są kolorowe przylistki ułożone w kształt gwiazdy w odcieniach czerwieni, różu, żółtego lub kremowego. Są one często błędnie uważane za kwiaty. Kwiaty poinsecji są małe i nie rzucają się w oczy, gdyż znajdują się w środku gwiazdy z przylistków.

Szlumbergera
Kaktus bożonarodzeniowy jest bardzo popularną rośliną doniczkową. Znany jest pod wieloma różnymi nazwami – grudnik, grudzień, raczek, zygokaktus, filokaktus, epifylum zimowe a także róża bożonarodzeniowa i piwonia ciesielska. Roślina ta kwitnie przez dwa miesiące od grudnia. Cieszy nasze oczy kwiatami w różnych kolorach – białych, różowych, czerwonych, purpurowych i fioletowych.

Ostrokrzew
Ostrokrzew kolczasty jest krzewem liściastym, pospolicie występuje w Europie Zachodniej i Ameryce Płn. Uprawiany jest także w Polsce, jednak trudno znosi niskie temperatury w zimie. Warto pamiętać, że ostrokrzew jest rośliną dwupienną – jeśli chcemy mieć owoce, musimy posadzić w ogrodzie roślinę męską i żeńską. Główną ozdobą tej rośliny są zimozielone błyszczące liście oraz czerwone owoce. Zwyczaj ozdabiania gałązkami i wieńcami z ostrokrzewu wciąż jest mało popularny w Polsce, ale najprawdopodobniej, tak jak inne zagraniczne tradycje świąteczne, wkrótce zadomowi się i u nas. Według celtyckich wierzeń roślinie tej przypisywano moc odstraszania złych duchów i demonów.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl