Storczyk – inaczej nazywany też orchideą – to jeden z najbardziej pożądanych kwiatów doniczkowych. Ich charakterystyczny kształt płatków oraz kolorystykę rozpoznają nawet osoby, które nie interesują się ogrodnictwem. Storczyki słyną także ze swoich niezwykle wysokich – jak na kwiaty – wymagań co do swojego otoczenia. W dzisiejszym Cyklu Ogrodnika skupimy się na trzech najpopularniejszych gatunkach storczyków w Polsce. Zaczniemy od najprostszego w uprawie, a skończymy na najtrudniejszym.
Pamiętaj, by unikać kupowania storczyków w supermarketach! Są one bardzo tanie, ale często już powiędnięte. Storczyki są bardzo trudne w odratowywaniu, więc nie ma sensu kupować prawie że martwego egzemplarza za 20 zł. Zdrowego, dobrze rokującego egzemplarza najlepiej jest szukać w hurtowniach, marketach budowlanych i dobrych kwiaciarniach.
Najpopularniejszym gatunkiem storczyka jest phalaenopsis, znany także jako ćmówka. Bardzo dobrze znosi polski klimat, nadaje się idealnie dla osób, które chcą mieć w domu storczyka, a nie mają czasu na skomplikowaną pielęgnację kwiatów. Tego storczyka podlewamy obficie, ale rzadko – dopiero wtedy, gdy widzimy, że jego podłoże jest mocno przesuszone. Ćmówki nie znoszą bezpośredniego naświetlenia, lubią natomiast miejsca zacienione. Najlepiej rozwijają się w zakresie temperatur 20-25°.
Jeżeli masz więcej czasu i entuzjazmu, możesz spróbować gatunku paphiopedilum, czyli sabotka, nazywanego też pantofelkiem Wenus. Ten gatunek jest już bardziej wymagający. Wymaga on bardzo dużej wilgotności powietrza, zwłaszcza podczas wegetacji. Należy często psikać jego liście wodą. Sabotek nie cierpi niskich temperatur i nawet zimą musisz zapewnić mu minimum 20°, by mógł zdrowo rosnąć. Najlepiej będzie mu w oknie kwiatowym lub szklarni.
Dla spragnionych wyzwań polecamy gatunek zygopelatum, przez wielbicieli storczyków nazywanym grzebystkiem. Ten egzotyczny kwiat kusi amatorów swoim pięknym ubarwieniem, jest to jednak bardzo wymagający kwiat. Grzebystek uwielbia słońce, ale zarówno jego nadmiar, jak i niedobór mogą go uśmiercić. Storczyk ten potrzebuje też dużo wilgoci i nie oszukasz go pryskaniem liści wodą – będą one pokrywać się brzydkimi plamami . W pokoju musi znaleźć się nawilżacz powietrza, który będzie działał cały czas niezależnie od pory dnia i roku. Wszystkie te wysiłki jednak na pewno ci się opłacą – twoi goście nie będą mogli przestać zachwycać się tym pięknym kwiatem.
Pamiętaj, że wszystkie storczyki potrzebują podpory dla swoich długich łodyg. Warto jest też zainwestować w specjalistyczne podłoże dla storczyków i nawozy. Wybierz idealnego storczyka dla siebie i ciesz się pięknym kwiatem w swoim domu!