Działkowicze i miłośnicy ogródków mają podzielone zdania na temat tego, jakie skutki dla roślin ma zima. Jak to w końcu jest z tym śniegiem i mrozem – pomagają czy szkodzą twoim plonom?

Tak naprawdę, wszystko zależy od śniegu. Bardzo ważna jest jego odpowiednia konsystencja. Plucha nie tylko może przyspieszyć zagniwanie twoich roślin – będzie też po prostu szpecić twoją działkę. Nie musisz martwić się śniegiem, jeżeli jest on lekki i puszysty, a po próbie wduszenia w niego palca czujesz opór, jakbyś przebijał się przez cieniutkie szkło. Wtedy będzie chronił twoje rośliny przed wymarznięciem, więc będą one lepiej zimować. Śnieg dodatkowo pięknie ozdobi ogród, tworząc malowniczy krajobraz.

Śnieg może jednak wyrządzić też pewne szkody. Jeżeli spadnie go zbyt dużo, gałęzie delikatniejszych drzew mogą się połamać pod jego ciężarem. Zbyt gwałtowne ocieplenie i roztopienie się śniegu może sprawić, że rośliny będą gnić szybciej i nawet nie wyrosną, dodatkowo trawnik może zacząć gnić.

Krótko mówiąc – śnieg może być zarówno przyjacielem, jak i wrogiem. Jeżeli zima jest surowa i mroźna, śnieg na pewno pomoże ci w utrzymaniu roślin w dobrej kondycji. Nawet, jeżeli pada lekki i puszysty śnieg, pamiętaj o tym, by regularnie zmiatać go z krzewów oraz koron drzew. Dobrym pomysłem będzie też ściółkowanie roślin przed zimą.

Możesz też zostawić warstwę liści, które spadły z drzew. W ten ochronisz korzenie drzew przed ich przemarznięciem.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl