Alpinarium – potocznie nazywane także skalniakiem- to ogród nietypowy. Nie znajdziemy w nim trawy, lecz… kamienie. Skalniak to próba odtworzenia górskiego krajobrazu na równym gruncie. Po co go zakładać? Odpowiedź jest prosta – w celach dekoracyjnych. Nasze własne, malutkie podgórze z całą pewnością przykuje uwagę i wzbudzi podziw przechodniów.

Dużym plusem skalniaka jest także możliwość jego dowolnego personalizowania. Do jego zbudowania możemy użyć takich kamieni, jakie nam się podobają. Jeżeli chcemy osiągnąć naturalny efekt alpejskiej łączki, powinniśmy wybrać te o nieregularnych kształtach. Oczywiście, jeżeli marzy ci się poukładany skalniak – nic nie stoi na przeszkodzie, by go wykonać! Najlepszym sposobem na zaplanowanie kamiennego ogrodu jest sięgnięcie po kartkę i ołówek. Rozrysuj sobie swoją działkę lub ogród. Spróbuj umieścić skalniak w odpowiednim punkcie – od ciebie już zależy, co oznacza „odpowiedni”. Są plusy i minusy zarówno alpinarium w cieniu, jak i w słońcu. Skalniak ukryty w cieniu będzie dłużej zachowywał wilgoć, więc nie będzie potrzeby częstego podlewania. Dodatkowo latem twoje rośliny będą chronione przed nadmiernym słońcem. Minusem skalniaka ukrytego w cieniu jest natomiast słabe wybarwienie roślin. Wiele roślin skalnych pokazuje swoje najpiękniejsze kolory w pełnym słońcu. Ciepło sprawia, że ich barwy stają się żywsze, intensywniejsze. Rośliny schowane w cieniu mogą być więc bledsze, mniej wyraziste. Z kolei wystawienie na pełne słońce wiąże się z ryzykiem przesuszenia. Wszystko zależy więc od ryzyka, które jesteśmy w stanie zaakceptować – albo potrzeba częstego podlewania roślin, albo ochranianie ich przed ewentualnym wychłodzeniem.

W zależności od tego, gdzie umiejscowimy nasz skalniak, powinniśmy zasadzić na nim odpowiednie rośliny. Rośliny, które preferują słońce, nie dadzą sobie rady w cieniu – tak samo te, które wolą cień, będą przypalać się w świetle słonecznym. Dlatego istotne jest uwzględnienie tego, w jak intensywnym nasłonecznieniu znajdą się nasze rośliny.

W zacienionym alpinarium poradzą sobie:

  • Różne paprocie – mają niskie wymagania co do podłoża
  • Skalnica – jak nazwa wskazuje, idealna na skalnik niska bylina
  • Pierwiosnek – bardzo lubi gleby piaskowe, przewiewne
  • Zawilec gajowy – pięknie rośnie nawet w najgorszych warunkach i swoimi długimi pędami przykrywa skały
  • Przywrotnik farerski – rozrastająca się bylina, która zasłoni przerwy między skałami

Słoneczne skalniaki zdecydowanie preferują:

  • Lawenda – uniwersalna roślina o niskich wymaganiach glebowych, ozdobi także alpinarium
  • Hiacynt – piękny kwiat o wielu wariantach kolorystycznych, z których można stworzyć przepiękne kompozycje
  • Tulipan – bardzo lubi piaski, dodatkowo pięknie prezentuje się w słońcu
  • Dzwonki – ich liście tworzą dywan, który porośnie skały
  • Rozchodnik – potrafi magazynować długo wodę, dzięki czemu wytrzymuje bez podlewania przez pewien czas

Niezależnie od tego, na jaki skalniak się zdecydujemy, musimy pamiętać o jego regularnym nawożeniu. Chociaż wszystkie wymienione wyżej rośliny preferują piaskowe gleby, pamiętamy o tym, że nie mają one zbyt wielu wartości odżywczych. Prawdę mówiąc, piaskowa ziemia w żaden sposób nie karmi roślin. Musimy więc nakarmić kwiaty samodzielnie poprzez zastosowanie odpowiedniego nawozu. Roślinom skalnym służą nawozy o spowolnionym działaniu. Miarodajne dostarczanie składników sprawia, że możemy rzadziej zaglądać do skalnika, a jednocześnie nie martwić się o stan kwiatów. Nawożenie roślin sprawi, że ich kolory będą intensywniejsze, co doda życia naszemu skalniakowi – nawet temu zacienionemu.

Rośliny skalne powinny być także regularnie przycinane. Na alpinariach mamy we większości do czynienia z bylinami, które mogą się przesadnie rozrastać. Chociaż efekt kwiatowego dywanu może zapierać dech w piersiach, zbyt długie łodygi mogą wywołać wrażenie zapuszczonego ogrodu. Raz na jakiś czas przycinajmy więc byliny, których fragmenty są przesuszone lub słabe.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl