Smaczne i zdrowe warzywa z własnego ogródka? To prostsze niż myślisz! Wystarczy kilka metrów kwadratowych grządki, aby cieszyć się soczystymi pomidorami czy chrupiącą sałatą. Zobacz, jak zaplanować ogródek warzywny dla początkujących i dobrać do niego warzywa łatwe w uprawie. Jeżeli mamy niewielki ogródek warzywny, ograniczmy się do uprawy takich, które zajmują niewiele przestrzeni i możemy spożywać na surowo. Na początek wystarczy 4-8 grządek czyli około 10-20 m² powierzchni.

W ogródku warzywnym dla początkujących niezbędne okażą się: rzodkiewka, koper i pietruszka naciowa, z której liści możemy korzystać przez cały sezon. Są to warzywa łatwe w uprawie o krótkim okresie wegetacji (zbiory uzyskujemy dość szybko), a także niewymagające wiele miejsca na grządce. Zaś z warzyw wymagających wprawdzie nieco więcej miejsca, lecz bardzo wartościowych ze względu na wartość dietetyczną – sałata i pomidory.

Przygotowanie rozsady roślin warzywnych rozpoczyna sezon ogrodniczy. Zanim jeszcze wiosna ruszy w ogrodzie, trzeba ja rozpocząć w domu, wysiewając nasiona i przygotowując rozsadę. Z rozsady uprawiamy: pomidory, seler, por, paprykę czy warzywa kapustne. Ponieważ zdecydowana większość ogrodników chce uprawiać pomidory, to dla początkujących polecamy pomidory koktajlowe. Są łatwe w pielęgnacji, nie wymagają wiązania palików, odpada również problem usuwania bocznych pędów, wyrastających z kątów liści.

Na początek: lista gatunków, dobre podłoże i naczynia. Potrzebujemy do tego oczywiście nasion, które najlepiej kupować od sprawdzonych, polecanych producentów. Około połowy lutego na tacki przeznaczone do wysiewu wykładamy kilkucentymetrową warstwę podłoża, wysypujemy równomiernie nasiona i delikatnie przykrywamy je ziemią. Czeka nas jeszcze podlewanie. Najlepiej wykonać to zraszaczem. Stawiamy tacę w jasnym miejscu podlewając tak by podłoże było wilgotne, ale nie mokre. Kiedy siewki osiągną już znaczące rozmiary, przesadzamy każdą do małej doniczki (pikujemy), gdzie dalej rosną, wzmacniając się. Zwykle po 15 maja wysadzamy je na stałe miejsce w ogrodzie.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl