Sąsiedztwo roślin w warzywniaku
Odpowiednio prowadzony warzywniak, nie tylko cieszy oko swoim wyglądem i różnorodnością roślin, ale też pozwala na osiągnięcie wysokich plonów. Na plon naszych upraw, składa się wiele czynników. Jednym ważnym aspektem jest również właściwy wybór i dobór sąsiedztwa warzyw. Dla początkujący ogrodników, jest to trochę trudniejsze zadanie, ponieważ najpierw muszą poznać tajniki sąsiedztwa warzyw.
Korzyści z uprawy wspólnej roślin
Rośliny są skazane na to, gdzie wysieje lub posadzi jest ogrodnik. Właściwy dobór roślin, pozwoli na naturalne zapobieganie niektórym chorobom oraz równocześnie unikniemy niepotrzebnym interwencji i stosowania środków. Warto więc wiedzieć jakie rośliny powinny rosnąć obok siebie oraz które połączenia wpływają niekorzystnie. Zjawisko korzystnego lub niekorzystnego oddziaływania na siebie roślin nazywa się allelopatią. Odpowiedni dobór roślin, to również zwiększona bioróżnorodność gatunków, a co za tym idzie atrakcyjny wygląd ogródka.
Jakie rośliny warto uprawiać obok siebie?
Najbardziej znanym przykładem jest marchew obok cebuli – charakterystyczny zapach cebuli odstrasza szkodniki marchwi jakim jest połyśnica marchwianka, a sąsiedztwo marchwi odstrasza szkodliwą śmietkę cebulankę.
Dobry sposobem jest wysiewanie rzodkiewki w tym samych rządku co marchew lub pietruszka. Rzodkiewka bardzo szybko kiełkuje, więc wskaże nam rzędy w których rosną rośliny, ułatwi to nam pracę w warzywniaku przy usuwaniu chwastów między rzędami posianych warzyw. Drugą korzyścią jest to, że rzodkiewkę zbierzemy szybciej niż marchew czy pietruszkę, przez co wykorzystamy podwójnie miejsce.
Czosnek możemy sadzić w wielu miejscach, ponieważ jest on dobrym przyjacielem nie tylko ogrodnika, ale też uprawianych warzyw. Intensywnego zapachu czosnku nie lubi wielu szkodników. Dobrze jest posadzić czosnek obok truskawek, uchronimy je wtedy przed szarą pleśnią. Czosnek warto umieścić obok pomidorów, pod drzewami owocowymi oraz krzewami porzeczek. Posadzony czosnek obok drzewka brzoskwini, chroni je przed kędzierzawością liści. Czosnek blisko tulipanów i innych kwiatów, skutecznie odstrasza nornice.
Pomidory i bazylia to nie tylko doskonałe połączenie na talerzu, ale również na grządce. Bazylia chroni pomidory przed przędziorkami, mszycami oraz mączlikiem szklarniowym. Ponadto, bazylia przyciąga pszczoły, a co za tym idzie, dochodzi częściej do zapylenia. Bazylię warto również umieścić obok ogórków.
Mięta przyciąga zapachem człowieka, za to skutecznie odstrasza mrówki, które mogą atakować wiele naszych upraw. Warto pamiętać o niej i umieścić ją gdzieś w naszym warzywniku.
Aromat kopru skutecznie odstrasza bielinka kapustnych, warto rozplanować jego sąsiedztwo obok naszych rozsad kapustnych.
Jakich warzyw nie uprawiać obok siebie?
Ważną zasadą jest, aby nie sadzić obok siebie pomidorów, papryk oraz ogórków, ponieważ te rośliny atakują podobne choroby i szkodniki. Przez co choroba jednej rośliny, może roznieść się po reszcie.
Cebula posadzona obok fasoli, może spowolnić jej rośnięcie oraz obniżyć plony.
Kapusta i rzodkiewka obok pomidorów mają negatywny wpływ. Kapusta i rzodkiewka spowodują opóźnienie w kwitnieniu pomidorów oraz dojrzewanie owoców.
Stosowanie poplonów
Zastosowanie poplonów po naszych uprawach, pozwoli na obniżenie degradacji gleby, a także dodatkowo możemy wzbogacić glebę w azot i inne składniki, tym samym poprawiając jej żyzność. Poplon jest również źródłem dużej ilości materii organicznej, która stanowi bazę do powstania próchnicy gleby. Poplon letni wysiewamy w lipcu oraz w sierpniu, natomiast jesienią się go przekopujemy. Poplon ozimy wysiewamy późną jesienią, a przekopujemy wiosną następnego roku. Jako poplon możemy wysiać: łubin żółty i niebieski, peluszkę, seradelę, wykę, bobik, facelię błękitną, gorczycę, grykę.