SADZIMY RÓŻE

Sadzenie róż jest bardzo ważnym zabiegiem, który będzie decydował o powodzeniu w uprawie tych krzewów. Jżeli tylko właściwie posadzimy róże będą miały one większe szanse aby się przyjąć po sadzeniu, a potem zdrowo rosnąć w naszym ogrodzie, a co najważniejsze pięknie kwitnąć. Niestety wiele osób popełnia błędy podczas tego zabiegu. Dziś odpowiemy na pytania: jak i kiedy sadzić róże?

Termin sadzenia

Zabieg ten wykonujemy najlepiej jesienią, ponieważ krzewy posadzone o tej porze roku łatwiej się ukorzeniają. Wiosną zaleca się jedynie sadzenie róż piennych, gdyż sadzone jesienią wymagają zabiegów zabezpieczających ich przed mrozami. Przez cały rok można sadzić róże wyhodowane w pojemnikach, które mają zwartą bryłę korzeniową, która jest mniej wrażliwą niż nagi korzeń.

Wybór sadzonek

Róże z odkrytym korzeniem
Wybierając róże do sadzenia, zwróćmy  uwagę na kilka elementów. Róża powinna mieć przynajmniej dwa silne, nie uszkodzone pędy. Korzenie powinny być silne i posiadać wiele drobniejszych korzonków. Przyjrzyjmy się także pędom – szare lub brunatne plamy na nich mogą świadczyć o chorobie.

Róże w doniczkach
Kupując róże w doniczkach, przyjrzyjmy się powierzchni ziemi, w której znajduje się krzew. Jeśli na powierzchni ziemi nie ma mchu, oznacza to z reguły, że krzew trafił do pojemnika niedawno. Taki krzew może nie nadawać się do sadzenia o każdej porze roku. Zwróćmy też uwagę na dno doniczki. Korzenie przeciskające się przez dno świadczą o dobrym ukorzenieniu się rośliny.

Sadzenie

Przed sadzeniem roślin, usuwamy nadłamane części korzeni,a pozostałe skracamy do długości ok. 25 cm, oraz moczymy je w wodzie z dodatkiem środka grybobójczego przez 20 minut. Dołek, do którego posadzmimy krzew, musi być na tyle głęboki, aby korzenie mogły być równimiernie w nim rozłożone. W czasie zasypywania korzeni, krzew lekko podciągamy do góry, co zapewni lepsze przyleganie podłoża do korzeni. Po zasypaniu, ziemię wokół krzewu udeptujemy. Krzew musi być posadzony na takiej głębokości, aby po posadzeniu, miejsce okulizacji na szyjce korzeniowej powinno znajdować się nad powierzchnią gleby.
Gdy woda po podlaniu wsiąknie, wokół rośliny usypujemy kopczyk wysokości ok. 30 cm, które zabezpieczy pędy przed przemarznięciem. Dodatkowo, w grudniu, po nastaniu większych mrozów, na kopczyki ziemi wokół krzewów, powinniśmy ułożyć warstwę ze stroiszu.

 


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl