Rozmnażamy pelargonie

Pelargonie to jedne z najpopularniejszych kwiatów na naszych balkonach. Zamiast kupować gotowe sadzonki, możemy je samodzielnie rozmnożyć, np. przez nasiona. Podpowiadamy kiedy i jak wysiewać nasiona.

Chcąc cieszyć się pięknymi pelargoniami na balkonie czy tarasie, najczęściej kupujemy wiosną w centrach bądź sklepach ogrodniczych kwitnące już okazy. Ile jednak radości i satysfakcji przysporzy nam roślina samodzielnie rozmnożona, która odwdzięczy się obfitym kwitnieniem. Pelargonie najczęściej rozmnaża się wegetatywnie za pomocą sadzonek pobranych z rośliny matecznej. Pelargonie można także rozmnażać z nasion. Podpowiadamy kiedy i jak wysiewać te nasiona.
Rozmnażanie pelargonii z nasion trwa dłużej niż rozmnażanie za pomocą sadzonek – rośliny mogą zakwitnąć dopiero po 6 miesiącach od wysiewu. Zaletą rozmnażania pelargonii jest to, że rośliny, które wyrosły z nasion są bardziej zwarte niż te pozyskane z sadzonek. Są także bardziej odporne na choroby oraz mniej wrażliwe na niekorzystne warunki uprawy.

Nasiona pelargonii – jakie kupić?
Nasiona możemy kupić w sklepach ogrodniczych i marketach. Są konfekcjonowane w niewielkie opakowania przeznaczone do samodzielnej uprawy pelargonii. Są to nasiona heterozyjne (na opakowaniu jest oznaczenie F1), z których wyrosną rośliny o cechach zgodnych z opisem na opakowaniu (o podanym pokroju, sile wzrostu, kolorze kwiatów). Jeśli zbierzemy dojrzałe nasiona samodzielnie z egzemplarzy, które np. zdobiły nasz balkon w sezonie, i będziemy chcieli je wysiać, to niestety otrzymamy rośliny różniące się cechami od tych, z których nasiona pozyskaliśmy, dlatego do wysiewu wykorzystujmy tylko zakupione nasiona.

Kiedy i jak wysiewać nasiona pelargonii?
Okres od wysiewu nasion do zakwitnięcia rośliny wynosi od 4 do 5 miesięcy, dlatego, jeśli chcemy ozdobić nasz balkon, nasiona pelargonii musimy wysiać jak najwcześniej (nawet styczeń) . Im później wysiane nasiona, to jednocześnie później kwitnące rośliny. Przed wysianiem należy nasiona moczyć w wodzie przez dobę. Gdy nasiona napęcznieją wysiewa się je pojedynczo do doniczek, najlepiej o średnicy 10 cm, które wcześniej wypełniono mieszanką ziemi inspektowej, torfu i perlitu (w równych częściach). Wysiane nasiona należy przysypać cienka warstwą podłoża, a doniczki przykryć folią, by utrzymać wysoką wilgotność powietrza. Przy temperaturze pokojowej (20–25 st. C) pierwsze siewki ukazują się po 7–10 dniach – wtedy folię musimy zdjąć.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl