Pielęgnujemy trawnik po zimie

Wczesna wiosna to moment, kiedy powinniśmy przeprowadzić regenerację trawnika. Pomoże to murawie wrócić do formy. Radzimy, jak zregenerować trawnik po zimie.

 

Od czego zacząć regenerację trawnika?

Pierwszym krokiem jest dokładne wygrabienie z trawnika liści, gałązek, resztek suchych źdźbeł i wszelkich innych zanieczyszczeń. Najwygodniej do tego celu użyć szerokich grabi do liści. Po wstępnym przygotowaniu należy ocenić stan trawnika – sprawdzić, czy pod darnią nie powstała warstwa filcu lub nie doszło do zakażenia pleśnią śniegową.

 

 

Wertykulacja i aeracja trawnika – sposób na filc na trawniku

Filc to zbita, gęsta warstwa gnijących liści, korzeni, zaschniętych źdźbeł traw i mchów. Jeśli zielone źdźbła trawy nie wyrastają bezpośrednio z ziemi, a z masy strukturą przypominającą filc włókienniczy trawnik wymaga wertykulacji, czyli zabiegu przeprowadzonego specjalnym urządzeniem – wertykulatorem.

Wertykulacja jest niezbędna, bowiem warstwa filcu utrudnia dopływ powietrza do korzeni murawy i zatrzymuje wilgoć na powierzchni, nie pozwalając wniknąć jej w glebę. Wertykulację należy przeprowadzić dwukrotnie wzdłuż obu krawędzi trawnika, prostopadle na całej powierzchni.

 

Wertykulator nacina podłoże na głębokość ok. 5 cm ostrymi, poziomymi nożami, rozcinając i przerzedzając filc, co umożliwia jego usunięcie. Urządzenie można kupić lub wypożyczyć. Do małych trawników wystarczy wertykulator ręczny, do większych – elektryczny lub spalinowy.

Aeracja trawnika, czyli jego napowietrzanie, jest to natomiast głębokie (10 do 15 cm) nakłuwanie darni kolcami w celu rozluźnienia i napowietrzenia gleby. Pod wpływem aeracji korzenie trawy stają się silniejsze, a darń wyrównuje się. Zabieg ten znacznie przyspiesza regenerację trawnika po zimie, ale na intensywnie użytkowanych trawnikach, aerację warto powtórzyć jeszcze późnym latem albo nawet kilkakrotnie w ciągu sezonu.

                          

 

Dosiewamy trawę

Po wertykulacji można dosiać trawę w puste miejsca, jeśli takie powstały przez zimę. Najlepiej stosować mieszanki regeneracyjne, zawierające oprócz nasion nawozy ułatwiające wzrost młodej trawy. Miejsca, w których trawa będzie uzupełniana, należy przekopać widłami, dosypując piasek celem napowietrzenia. Po dosianiu trawy cały trawnik wymaga dokładnego wałowania i obfitego podlani

 

Zwalczanie chwastów i mchu na trawniku

Na zaniedbanych trawnikach, oprócz wiosennego przygotowania, najczęściej przez cały sezon trzeba również usuwać chwasty i mchy – czas doprowadzenia murawy do pełnej kondycji jest zależny od stopnia zachwaszczenia. Chwasty można usuwać ręcznie, wycinając długim nożem (koniecznie z całym systemem korzeniowym), bądź sięgnąć po herbicydy działające selektywnie.

 

Jeśli trawnik przez lata ma zachować ładny wygląd, wiosenną reaktywację trzeba przeprowadzać co roku. Do dobrej formy można przywrócić jednak nawet trawnik zaniedbany przez kilka sezonów – wszystko zależy od rodzaju i rozległości szkód.Najczęściej wystarczą doraźne zabiegi i dalsza regularna pielęgnacja trawnika.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl