Krokusy

Krokusy to kwiaty wieloletnie, które bardzo często można spotkać na terenach górskich. Równie dobrze jednak sprawdzają się w przydomowych ogródkach, gdzie zwykle zachwycają swoim intensywnym kolorem, wyróżniając się na tle innych gatunków. Chociaż krokus to kwiat wiosenny, który bez problemy znosi niższe temperatury, to jednak do wzrostu potrzebuje przynajmniej niewielkiego słońca. Bardzo ważne jest także wilgotne podłoże. Ogromną zaletą tych kwiatów jest fakt, że dość szybko się mnożą, po kilku latach możemy mieć piękne i duże kępy kwiatów.

Hiacynty

Hiacynt to kwiat, który doskonale sprawdzi się w przydomowym ogródku i wbrew pozorom nie wymaga zbyt dużej uwagi przy pielęgnacji. Ważna jest natomiast sama gleba, która nie powinna mieć kwaśnego odczynu i nie może być wilgotna. Dobrze sprawdzi się tu podłoże piaszczyste. Chociaż najczęściej spotkamy hiacynty w kolorze ciemnoniebieskim i różnych odcieniach fioletowego, ale mogą być także białe, różowe, żółte czy łososiowe.

Narcyzy

Narcyz wymaga zbytniej pielęgnacji i uwagi. Doskonale nadaje się więc dla początkujących ogrodników, którzy jeszcze nie mają dostatecznej wiedzy na temat roślin ogrodowych. Narcyzy występują w białym i żółtym kolorze, chociaż różnią się środkiem. Ten najczęściej bywa żółty lub pomarańczowy, chociaż zdarzają się okazy z przykoronkiem w kolorze różu. Chociaż narcyzy są roślinami, które uwielbiają lekkie nasłonecznienie, to nie wymagają wysokich temperatur. Są one mrozoodporne więc nawet niespodziewane zmiany temperatury nie są dla nich straszne.

Przebiśniegi

Kwiaty te znane także pod nazwą gładysz pospolity lub śniegułka to bez wątpienia pierwsze, które często kwitną już nawet w lutym. Nie jest im straszna niska temperatura czy śnieg na podłożu – są mrozoodporne. Rosną one często dziko i w Polsce są pod ochroną. Nie oznacza to jednak, że nie mogą pojawić się w naszym ogrodzie. Można kupić je jako cebulki lub nasiona – natomiast ich sadzenie lub siew odbywają się we wrześniu. Roślina najlepiej radzi sobie w półcieniu – można więc wykorzystać ją na skalniaku lub w pobliżu większych krzewów ogrodowych czy drzew.

Szafirki

Występują one najczęściej w dwóch odmianach. Mowa tutaj o szafirku groniastym i armeńskim. Te różnią się między sobą kolorem, ponieważ wymagania w zakresie uprawy i pielęgnacji wyglądają w ich przypadku dokładnie tak samo. Te wiosenne kwiatki najlepiej radzą sobie na żyznych glebach próchniczych. Jednak można sadzić je także na podłożach gliniasto-piaszczystych, gdzie nie powinny mieć większego problemu ze wzrostem. Bardzo ważne będzie także nasłonecznienie, dlatego najlepiej wybierać dla nich rabatki czy skalniaki.

Tulipany

Są bardzo popularne nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie. Nic dziwnego – na rynku dostępnych jest ponad sto różnych gatunków tulipanów, które występują w tysiącach odmian. Część z nich jest na tyle wyjątkowa, że cebulki dość sporym wydatkiem. Jednak z przypadku standardowych odmian ten wydatek jest umiarkowany. Kwiaty wiosenne, jakimi są tulipany doskonale sprawdzą się zarówno w ogrodzie, jak również jako rośliny doniczkowe.

 


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl