Nasze zdrowie i dobrze owocujące drzewka to sukces, który chcemy osiągnąć. Aby osiągnąć jak najlepsze plony, należy odpowiednio zadbać o rośliny, regularnie je pielęgnując oraz przeprowadzając niezbędne zabiegi. Do jednego z takich zabiegów należy wiosenny oprysk drzewek.

Prowadzą w pełni ekologiczną uprawę, możemy wykonywać opryski z pokrzywy czy krwawnika. Tylko regularne stosowanie takich oprysków, przyniesie zadawalające efekty. Niestety, przy stosowaniu naturalnych oprysków, trzeba je systematycznie powtarzać, około co 3 dni. Takie opryski powinniśmy zacząć przeprowadzać zimą, przed pojawieniem się pąków liściowych i kwiatowych, a następnie kontynuować w fazie pęcznienia, pękania pąków i kwitnienia. Należy pamiętać również o zabiegach w fazie zawiązywania się owoców i ich wzrostu. Opryski drzewek owocowych, to ciągła i nieprzerywana praca w ogrodzie. Jednak wykonując ją systematycznie, będziemy mogli cieszyć oko zdrowym wyglądem drzewek oraz zbierać owocne plony.
Jeśli jednak nasze drzewka wymagają użycia profesjonalnych preparatów, pamiętajmy aby stosować się do zaleceń producenta. Duże znaczenie ma również stosowanie oprysków w odpowiednim terminie i fazie rośliny. Aby określić kiedy pryskać drzewa owocowe, posługujemy się fazami rozwoju roślin, zgodnie z terminarzem oprysków drzew owocowych i informacjami o zalecanym terminie oprysku umieszczonymi na etykiecie konkretnego środka ochrony roślin. Najważniejszą zasadą jest, aby zabieg oprysku wykonać sumiennie i dokładnie, pokrywając w całości drzewko cieczą. Wyjątkiem od tego jest sytuacja, gdy pryskamy miedzianem rośliny, tutaj skupiamy się tylko na miejscach np. tylko na gałązki na których rozwijają się pąki i nie pozwalać aby oprysk skapywał.
Opryski wykonujemy tylko w dni bezwietrzne, ciepłe oraz pochmurne. Słoneczna pogoda mogłaby doprowadzić do poparzenia roślin, natomiast, jeśli zaraz po oprysku wystąpiłby deszcz, cala ciesz zostanie zmyta z drzewek i zabieg będzie trzeba powtórzyć

Jakie zabiegi możemy wykonać w najbliższym czasie?
W marcu możemy wykonać szereg oprysków zarówno naturalnych, jak i przy użyciu konkretnego środka do ochrony roślin.
Chroniąc jabłonie i grusze od parchu możemy opryskać je wyciągiem z krwawnika pospolitego oraz przeprowadzić prześwietlenie koron.
Brzoskwinie traktujemy wyciągiem z krwawnika lub gnojówka z pokrzywy, aby uchronić przed kędzierzawością liści. Możemy też zastosować oprysk z Miedzianu 50 WP.
Na mszyce możemy zastosować naturalny oprysk z wyciągu z cebuli lub czosnku czy zastosować gnojówkę z pokrzywy.
Przędziorki, misecznicy zwalczyć możemy gnojówką z pokrzywy lub opryskiem z Emulparu 940 EC.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl