Kalendarzowa zima już nastała, chociaż czasami jeszcze nie widać jej na zewnątrz i tęsknimy za białym puchem skrzypiącym pod butami, warto już teraz dowiedzieć się kilku rzeczy na temat odśnieżania posesji i ogrodu.

Odśnieżanie, to praca często pracochłonna i wymagające dużo naszej energii. Jeśli mamy spory kawałek do odśnieżania, warto pomyśleć już wcześniej, o zakupie odśnieżarki. Usuwanie śniegu z naszych podjazdów, schodów i chodników, to czynność obowiązkowa, aby zapewnić sobie i innym swobodny i bezpieczny dostęp do budynku.

Kto ma obowiązek odśnieżania terenu wokół posesji?
Biały puch cieszy nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Jednak dla niektórych opady śniegu kojarzą się tylko z dodatkowymi obowiązkami i wcześniejszym wstawaniem. Obowiązek ten został określony w ustawie o prawie budowlanym oraz o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zgodnie z przepisami prawa, właściciele i współwłaściciele domów, użytkownicy wieczyści, dzierżawcy oraz zarządcy nieruchomości są zobowiązani do zadbania o podlegający im teren i odśnieżanie chodników oraz ulic bezpośrednio przylegających do posesji. Ponadto, trzeba zadbać o usunięcie śniegu spod bramy wjazdowej, podjazdów, a także dachów budynków. Kolejnym obowiązkiem jest strącanie lodowych sopli, aby nie zagrażały bezpieczeństwu innych osób.

Jak skutecznie odśnieżać?
Najważniejszą zasadą, jest regularne odśnieżanie. W ten sposób unikniemy nagromadzenia się śniegu, który będzie ciężej usunąć. Zanim zaczniemy odśnieżać, warto przemyśleć w jakim kierunku będzie to robić, oraz w którym miejscu będziemy gromadzić śnieg, tak aby nie utrudniał swobodnego poruszania się pieszych, pojazdów, a także nie blokował odpływu do studzienek kanalizacyjnych.

W co warto się zaopatrzyć?
Łopaty do odśnieżania/śniegu – dostępne zazwyczaj warianty to szufla z tworzywa sztucznego lub metalu. Przy jej wyborze powinniśmy zwrócić uwagę na wagę, uchwyt, szerokość oraz krawędź robocza, aby jak najlepiej ułatwiła nam pracę
Skuwacze do lodu – wykorzystywane do kruszenia zlodowaciałego śniegu. Na sklepowych półkach znajdziemy skuwacze płaskie, wgłębione, trapezowe i prostokątne;
Odśnieżarki – największe spośród wymienionych narzędzie do odśnieżania. W sklepach dostępne są odśnieżarki elektryczne i spalinowe.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl