Wyrzucasz zużytą torebkę po herbacie? Czas to zmienić, ponieważ fusy z herbaty to turbo nawóz oraz świetnie odstrasza myszy!

Herbata to nic innego jak suszone liście roślin, dlatego podobnie jak kawa, mogą być wykorzystane do zasilania innych roślin. Głównym składnikiem fusów z herbaty jest teina, mająca lekko kwaśny odczyn. Jej odczyn jest częściowo neutralizowany przez obecne w fusach jony wapnia, więc wbrew pozorom nie zakwasza znacząco gleby. Bardziej kwaśny odczyn ma herbata czarna, dlatego lepiej nadaje się dla roślin kwasolubnych.

Oprócz teiny, fusy herbaty zawierają też wiele innych składników takich jak np. kwasy organiczne, olejki eteryczne, białka, garbniki czy makro i mikroelementy (m.in.: azot, fosfor, potas, fluor, wapń, żelazo, magnez, cynk). Chcąc wykorzystać fusy do nawożenia kwiatów domowych, możemy wymieszać je z podłożem lub wyłożyć nimi dno doniczki. Dodane do podłoża nie tylko odżywią rośliny, ale przyczynią się do powstawania próchnicy i pozwolą utrzymać odpowiednią wilgotność ziemi.

Fusy możemy też zalać letnią wodą, odstawić na kilkanaście godzin i uzyskanym płynem podlać rośliny. Taki naturalny nawóz będzie odpowiedni dla większości uprawianych w mieszkaniu roślin, preferujących obojętny lub lekko kwaśny odczyn podłoża oraz lubiących ziemię próchniczą. Fusy możemy też wykorzystać w ogrodzie. Jeśli zakopiemy je w ziemi w pobliżu korzeni roślin ogrodowych, z pewnością przyczynią się do ich lepszego wzrostu i rozwoju. Poprawią również strukturę gleby i pomogą utrzymać jej wilgotność na odpowiednim poziomie. Fusy z herbaty mogą też dzięki zawartym w nich olejkom eterycznym odstraszać szkodniki i insekty, którym nie będzie odpowiadał ich ostry aromat.

Co ważne – unikajmy wyrzucania na kompost lub pod rośliny fusów ze słodzonej herbaty, gdyż znajdujący się na nich cukier przyczynia się do rozwoju niekorzystnych mikroorganizmów oraz grzybów. Najwartościowsze są fusy z czystych herbat, zarówno czarnych, jak i białych czy zielonych. Najwięcej cennych substancji organicznych znajdziemy w fusach z herbat najmniej przetworzonych (np. zielona, biała). Nieco mniej będzie ich fusach z herbaty czarnej. W roli nawozu niezbyt dobrze sprawdzą się fusy pochodzące z herbat sztucznie aromatyzowanych i wzbogacanych substancjami poprawiającymi ich smak.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl