Nawadnianie ogrodu to niezwykle ważna czynność. Regularne dostarczanie wody roślinom wspomaga ich prawidłowy rozwój. Szczególnie podczas przedłużającej się suszy. To zadanie można wykonać w klasyczny, ręczny sposób. Dla zaoszczędzenia czasu coraz częściej wybierane są automatyczne systemy.

Ręczne i automatyczne nawadnianie
Nawadnianie ogrodu lub działki obecnie przeprowadza się na dwa sposoby. Pierwszym jest samodzielne podlewanie kwiatów i krzewów za pomocą konewki. Naczynie jest tanie, lecz sama metoda czasochłonna i męcząca w przypadku większych powierzchni. Tymczasem drugą opcją są systemy nawadniania. Po zainstalowaniu w ogrodzie i podłączeniu do ujęcia wody wykonują automatyczne podlewanie trawnika i innych nasadzeń. Wykazują większą oszczędność od pierwszego sposobu.

Nawadnianie trawników
Każdy system nawadniający ogród składa się z kliku elementów. Podstawą są przewody łączące ujęcie wody z różnymi częściami systemu. To właśnie one zaopatrują urządzenia nawadniające w wodę. Najważniejsze są jednak sterowniki i elektrozawory. Sterownik jest zazwyczaj montowany w najbliższym budynku. Natomiast elektrozawór umieszcza się w specjalnej studzience w pobliżu rury wychodzącej z ujęcia wody. Sterownik w ustalonym czasie przesyła do zaworu sygnał by otworzył lub zamknął dopływ wody do konkretnej części ogrodu. Nowoczesne sterowniki dają możliwość precyzyjnego ustawianie pory i intensywności podlewania. Za bezpośrednie nawadnianie odpowiadają specjalne emitery ulokowane w różnych częściach. Chętnie stosowaną odmianą są zraszacze stałe. Najlepiej sprawdzają się w podlewaniu trawnika, nawadniają tylko wybrany jego fragment. Dzieli się je na zraszacze niewynurzane i wynurzane. Pierwsze są zainstalowane na powierzchni murawy. Tymczasem drugie znajdują się pod trawą, w szczelnej obudowie. Po uruchomieniu sytemu wynurzają się na powierzchnię. Taki system podlewania może być też zaopatrzony w zraszacze ruchome. W przeciwieństwie do poprzedników rozprowadzają wodę na większym terenie. Pracę zraszaczy tego typu reguluje się w zakresie 0-360°. Zazwyczaj są stosowane na dużych trawnikach. Montuje się je także pod drzewami i w pobliżu krzewów. Opisane zraszacze to nie jedyne rozwiązanie dostępne, do dyspozycji są również emitery i pasy kroplujące.

Kropelkowy system nawadniający ogród
Do automatycznego podlewania sporych rabat kwiatowych i grządek warzywnych najlepiej nadają się zraszacze kroplujące. Są to przewody zakończone kroplownikami, przez które sączy się woda. W ten sposób bezpośrednio nawadniają korzenie wybranych roślin. Ich wielką zaletą jest to, że mogą działać o każdej porze. Nie mocząc łodyg i liści, nie narażają kwiatów czy warzyw na poparzenia słoneczne. Co równie ważne zraszacze kropelkowe są wydajne i nie zużywają dużo wody. Umożliwiają też dostosowanie obfitości podlewania do konkretnej rośliny.

System podlewania ogrodu pozwoli zaoszczędzić wodę i precyzyjnie nawodnić rośliny. Jednakże wybór konkretnej instalacji musi być poprzedzony odpowiednim projektem. Uwzględnia się w nim rodzaj i wydajność ujęcia wody, lokalizację budynków, ścieżek i chodników. W projekcie zaznacza się poszczególne rabaty, krzewy i drzewa. Dopiero po tym dobierane są zraszacze i ich rodzaje. Projektowanie i wykonie dużego systemu lepiej pozostawić specjalistom. Musimy pamiętać, że podziemne elementy umieszcza się w ustalonych miejscach jeszcze przed nasadzeniem roślin.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl