Mrówki są bardzo rozpowszechnione, wręcz wszędobylskie. Odżywiają się głównie pokarmem roślinnym, choć często zdarza się, że w skład ich diety wchodzą również inne owady. Negatywnymi skutkami działalności mrówek w ogrodzie mogą być: przesuszanie gleby poprzez tworzenie korytarzy (choć w ten sposób również i spulchniają glebę, co nieraz jest korzystne). Potrafią także zniszczyć korzenie, bulwy i kłącza roślin. Mogą także uszkadzać pąki, owoce oraz niszczą trawnik poprzez budowanie na nim mrowisk.

Zwalczanie mrówek w ogrodzie zazwyczaj nie jest polecane, ponieważ owady te pełnią ważną rolę w środowisku. Gdy jednak mrówek w ogrodzie zbyt dużo, wędrują po roślinach lub przechodzą do naszych domów, wtedy zwalczanie mrówek w ogrodzie staje się koniecznością.

Sposoby na zwalczanie mrówek w ogrodzie
Jeśli mrówki stały się uciążliwe na terenie, na którym znajdują się nasze uprawy, mające krótki termin wegetacji (truskawki czy też sałata), nie wskazana jest metoda chemiczna, gdyż wtedy możemy zaszkodzić sami sobie, zjadając takie skażone warzywa czy owoce. Złym pomysłem jest też stosowanie chemii, jeśli w ogrodzie bawią się dzieci, szczególnie te młodsze lubią brać do buzi różne rzeczy. Należy też pamiętać, aby nie stosować preparatów chemicznych w pobliżu studni lub innych ujęć wody pitnej oraz zbiorników wodnych, gdyż wiele środków łatwo się w niej rozpuszcza. W takich wypadkach sięgnijmy raczej po naturalne metody odstraszania i zwalczania mrówek.

Posadź rośliny, których mrówki nie lubią
W tym celu możemy posadzić na obwódkach grządek rośliny, których zapachu mrówki nie znoszą (np. majeranek, lawenda, nagietek lekarski). Nie tolerują one także wrotyczu, możemy wtedy rozłożyć tą roślinę na samym mrowisku oraz na ścieżkach.

Wykorzystaj preparaty naturalne
Warto też spróbować odstraszyć owady, spryskując ich ścieżki i wejścia do mrowiska olejkami eterycznymi (np. miętowym, lawendowym, goździkowym czy geraniowym). Dobrym sposobem jest również obsypywanie tras wędrówek oraz mrowisk sodą oczyszczoną lub solą kuchenną. W tym ostatnim przypadku musimy być jednak ostrożni, aby nie zaszkodzić przy okazji rosnącym obok roślinom.

Wykorzystanie chemicznych środków do zwalczania mrówek
Jednak kiedy mrówki uszkadzają nasze róże czy inne rośliny ozdobne, wtedy możemy zadziałać już bardziej radykalnie. Możemy użyć środka owadobójczego o przedłużonym działaniu kontaktowym i żołądkowym. Takie środki są dostępne w postaci granulatu, proszku lub sprayu (np. Mrówkofon). Preparaty zwykle są wykonane z substancji o smaku i zapachu atrakcyjnym dla mrówek, dlatego owady chętnie się nim pożywiają i zanoszą jako pokarm do gniazda. W ten sposób zatruwają się kolejni członkowie kolonii.

 


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl