Pierwsze sadzenia kwiatów w marcu
Temperatura w pierwszych dniach marca nie jest zbyt wysoka, dlatego na pewno nie możemy myśleć o sadzeniu kwiatów do gruntu. Natomiast, możemy posadzić niektóre kwiaty do doniczek i umieścić je na parapetach czy na balkonie. Od wielu lat, w marcu przede wszystkim popularne są bratki. Dostępne są one w różnych kolorach i rozmiarach. Tak szeroki wybór sprawia, ze każdy znajdzie coś dla siebie.
Bratki można posadzić samemu lub w towarzystwie innych roślin, takich jak stokrotki, prymulki czy dzwonki.

W pomieszczaniu, w miesiącu marzec, możemy wsadzić bulwy kwiatów, które kwitną latem. Do doniczek wysadzamy dalie, begonie oraz paciorecznik. Takie rośliny szybciej zakwitną, a rozrośnięte bulwy, łatwiej przyjmą się w gruncie, kiedy już warunki na zewnątrz pozwolą na to. Ważne jest, aby sadzić tylko zdrowe bulwy, bez oznak uszkodzenia czy pleśni. Każda bulwa powinna być umieszczona w pojedynczej doniczce, wypełnionej ziemią uniwersalną. Bulwy kwiatów sadzimy je niezbyt głęboko: begonia – 5cm, paciorecznik – 10 cm, a zwykle duże bulwy dalii – 30 – 40 cm (konieczne są wysokie duże donice). Przed wsadzeniem do ziemi, możemy namoczyć bulwy przez 15-20 min w wodnym roztworze preparatu Topsin M 500 SC (4-6 ml/1 l wody), aby zabezpieczyć je przed infekcjami grzybowymi. Następnie przysypujemy je warstwą około 1-2 cm ziemi. Ograniczy to wysychanie, a ziemia dodatkowo ustabilizuje nasze bulwy. Kolejnym krokiem jest podlanie naszych sadzonek, uważając aby nie przelać. Tak przygotowane doniczki, umieszczamy w jasnym, ale niezbyt ciepłym pomieszczeniu, gdzie panuje temperatura około 10-15 stop. Celsjusza. Temperatura powyżej 20 stop. Celsjusza można spowodować, że rośliny będą zbyt wybujałe, zanim przesadzimy je do gruntu. Pod koniec kwietnia rozpoczynamy hartowanie roślin, w ciągu dnia wystawiamy je na kilka godzin na zewnątrz. Do gruntu przenosimy po 15-stym maja.

Pod koniec marca możemy wysiewać już do gruntu niektóre gatunki kwiatów. Pierwszym z nim, bardzo popularnym, jest groszek pachnący. Do gruntu możemy wysiać również gipsówkę, a także ostróżkę ogrodową i chabry. Wysiewamy rzutowo lub punktowo, pamiętając, że te kwiaty nie lubią zmian miejsca, dlatego od razu powinny być wysiewane na miejsca stałe.

Marzec to również czas na wysiew wprost do gruntu bylin odpornych na spadki temperatury, należą do nich: dzwonki karpackie, orliki, gęsiówka i astry alpejskie. Możemy wysiewać również łubiny i słonecznik. Wysiane we wcześniejszym terminie będą kwitły dłużej i bujniej.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl