Majestat, piękno, czystość, szlachetność… Właśnie z tym kojarzy nam się zazwyczaj lilia. Te piękne kwiaty cieszą oko, cudownie pachną, a dodatkowo sprawdzają się w każdym polskim ogródku – są bardzo odporne na przymrozki i choroby. Za sezon na lilie zazwyczaj uznaje się jesień. Przy odpowiednich odmianach, możemy jednak zabrać się za sadzenie tych przepięknych kwiatów już wiosną. Co powinniśmy wiedzieć, gdy decydujemy się na tak szybkie posadzenie lilii w ogródku?

Upewnijmy się przede wszystkim, że cebulki, jakie wybraliśmy, nadają się do posadzenia wiosną. W tym okresie możemy sadzić lilie późno kwitnące, dlatego podczas zakupu lepiej dopytać sprzedawcę. Wiosną możemy posadzić chociażby lilię Staccato, którą charakteryzuje piękny, szkarłatny kolor. Skoro mowa już o odmianach – koniecznie zapoznaj się z wymaganiami danego gatunku! Lilie są bardzo zróżnicowane co do swoich potrzeb. Niektóre lubią kwaśną glebę, niektóre z kolei preferują stanowiska o obojętnym odczynie pH. Wszystkie lilie lubią jednak lekką ziemię, która bezproblemowo przepuszcza powietrze.

Dla lilii znajdź miejsce w ogródku, które jest dobrze nasłonecznione. Niech to będzie miejsce otoczone przez np. płot lub krzaki, by kwiaty nie dostawały zbyt dużo wiatru. Ziemię pod cebulki trzeba bardzo pieczołowicie przygotować. Gleba musi być bardzo dokładnie odchwaszczona, a potem wymieszana z dojrzałym kompostem na głębokość około 40 cm. W tym podłożu, cebulki można posadzić dopiero po dwóch tygodniach. Weź też pod uwagę to, czy odmiana, którą posiadasz, bardzo bujnie rośnie. Jeżeli tak, najlepiej zostawić między cebulkami ok. 60 cm przerwy. Mniej rozrastające się lilie można sadzić w odległości 20 cm od siebie.

Lilie nie są najprostsze w uprawie, dlatego dla początkujących mogą być wyzwaniem. Przede wszystkim, nie znoszą one suszy. Warto więc pamiętać o tym, żeby ziemia dookoła tych kwiatów była wilgotna. Jednocześnie, lilie bardzo nie lubią zalewania! Warto więc często zaglądać do ogródka lub na działkę, by podglądać, czy kwiaty mają zapewnione odpowiednie warunki. Pamiętaj też o regularnym usuwaniu chwastów, bo lilie bardzo nie lubią ich towarzystwa. Przed kwitnięciem, w trakcie kwitnięcia i po kwitnięciu należy je solidnie nawozić. Zimą okryj dokładnie stanowisko lilii korą lub trocinami.

Wystarczy trochę zaangażowania, pasji i wolnego czasu, by móc cieszyć się pięknymi liliami w swoim ogrodzie. Zdecydowanie warto je mieć – kogo by nie ucieszył przepiękny bukiet z lilii na urodziny lub imieniny?


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl