Walentynki w niektórych rejonach Europy obchodzimy już od średniowiecza. Już nawet w starożytnym Rzymie 14 lutego odbywała się wigilia Luperkaliów – świąt czczących Fauna, boga płodności i zbiorów. Tego dnia damy wrzucały do wielkiej skrzyni karteczki, na których zapisywały swoje imiona. Jeżeli jakiś mężczyzna wylosował imię jakiejś dziewczyny, była mu ona przeznaczona. Dzisiaj na całym świecie traktujemy ten dzień jako idealną okazję do powiedzenia komuś „kocham”.
Dostałaś na Walentynki przepiękny bukiecik i chciałabyś cieszyć się nim jak najdłużej? Gdy w twoim domu pojawiają się kwiaty cięte, warto mieć na uwadze kilka istotnych faktów. Dzięki temu będą pięknie wyglądać nawet po upływie kilku dni.
Przyjrzyj się kwiatom przed włożeniem ich do wazonu. Jeżeli na niższej części łodygi rosną jakieś pączki lub listki, obetnij je. Chociaż pięknie wyglądają, pod powierzchnią wody zaczną szybko gnić, a ich rozkład obniży jakość wody. Warto też co kilka dni przyciąć łodygi, by kwiaty nie miały problemów z pobieraniem świeżej wody. Chcesz w wazonie trzymać róże? Ich łodyg nigdy nie przycinamy! Jeżeli chcesz, by znowu wchłaniały odpowiednie ilości płynów, zalej końcówkę łodygi wrzątkiem.
Teraz możesz przejść do naczynia. Wybierz przezroczysty wazon, który pozwoli ci monitorować poziom wody i stan łodyg. Wymyj go dokładnie, by kwiaty nie miały kontaktu z żadnymi szkodliwymi drobnoustrojami. Potem napełnij wazon przegotowaną, ciepłą wodą – temperatura 35°-40° będzie dla nich idealna. Postaraj się jednak, by w pomieszczeniu nie było zbyt duszno!
Jakie kwiaty wymagają specjalnego traktowania? Wcześniej wspomniane róże, a także kwiaty, które w pędach sok mleczny, np. gazanie i maki. Gdy przycinasz ich łodygi, koniecznie odłóż je na bok na kilka minut, zanim włożysz je do wody. Końcówkę pędu dodatkowo lekko przypal. Pamiętaj jednak, że kwiaty do kwitnięcia i zdrowego rozwoju potrzebują przede wszystkim dużo czułości i uwagi!