Wiosna to czas gdy możemy sadzić rośliny w naszych ogródkach i działkach. Jeśli posiadasz kawałek ziemi dowiedz się jakie krzewy możesz posadzić o tej porze roku. Wybierając roślinę w sklepie ogrodniczym, doradzimy na co zwrócić uwagę aby kupić zdrowe rośliny.
Wilgotność gleby
Okazy przeznaczone na sprzedaż nie powinny być zwiędnięte. Niestety, nie zawsze tak jest, że w sklepach pamięta się o ich regularnym podlewaniu. Jeżeli doniczka jest lekka jak piórko lub gleba w niej twarda jak skała, oznacza to, że rośliny zostały przesuszone. U krzewów iglastych skutki niedoboru wody mogą wyjść na jaw nawet po kilku dniach po posadzeniu.
Obecność szkodników
Sprawdźmy, czy rośliny nie noszą śladów uszkodzeń przez owady. Zrezygnujmy też z tych, które mają nietypowe przebarwienia na liściach lub korze. Jeśli zauważymy jakiekolwiek złamania głównych pędów, albo pęknięcia lub ubytki kory, nie decydujmy się na zakup takiej rośliny.
System korzeniowy
Aby móc go właściwie ocenić, najlepiej byłoby wyjąć roślinę z pojemnika. Jeżeli zauważymy, że podczas tej czynności większość ziemi z pojemnika się rozsypuje, oznacza to, że roślina została niedawno posadzona w doniczce i ma bardzo słaby system korzeniowy. Jeżeli natomiast widzimy same korzenie, a nie ma śladu podłoża, oznacza to, że roślina zbyt długo rosła w pojemniku. W obu sytuacjach przyjęcie się rośliny w gruncie może być ciężkie, może ona też wolniej rosnąć, zwłaszcza w pierwszym roku po posadzeniu. Dobrej jakości roślina to taka, której korzenie równomiernie oplatają podłoże w doniczce, utrzymując je w postaci zwartej bryły.
Jakie krzewy sadzić wiosną?
Magnolia – roślina dość łatwa w uprawie, pod warunkiem że zapewnimy jej odpowiednie stanowisko. Wymaga gleby przepuszczalnej i lekko kwaśnej. Lubi słońce, źle natomiast znosi silne wiatry, powinna rosnąć w miejscu osłoniętym. Zaraz po posadzeniu musi być obficie podlana, gdyż nie znosi przesuszenia.
Róża – lubi miejsca słoneczne i próchniczą ziemię. Podczas pielęgnacji trzeba pamiętać o regularnym nawadnianiu oraz nawożeniu. Aby roślina długo kwitła, należy usuwać uschnięte liście oraz kwiaty. Ważne jest również odpowiednie przycinanie krzewu.
Migdałowiec – w przypadku tego krzewu konieczne jest wiosenne przycinanie tuż po kwitnięciu. Gałązki skracamy o połowę długości. Najlepiej rośnie w ziemi żyznej, nie znosi suszy, ale i zbyt podmokłego podłoża. Miejsce powinno być nasłonecznione oraz osłonięte od wiatru.
Berberys – ten krzew jest jednym z najprostszych w uprawie, dobrze znosi mróz i nie ma specjalnych wymagań glebowych. Trzeba mu jedynie zapewnić słoneczne stanowisko. Powinno się go przycinać, zwłaszcza jeżeli chcemy, by tworzył żywopłot.
Sadzenie
Korzenie krzewu ozdobnego, gotowego do posadzenia, najpierw kilka godzin musimy moczyć w wodzie. W tym czasie należy kopiemy dołek ok. 50 cm(jego wielkość zależy oczywiście od tego jak duże są kożenie), w miejscu przygotowanym pod roślinę. Na jego spód nawozimy kompostem oraz usypujemy mały kopczyk. Następnie wyrównujemy system korzeniowy krzewu. Zwykle korzenie nie są równe i w związku z tym należy je skrócić. Podczas układania systemu korzeniowego w dołku, pamiętajmy by nie połamać korzeni. Jedną ręką przytrzymujemy drzewko, drugą zasypujemy dołek. Miejsce uciskamy i podlewamy korzenie wodą. Mniejsze i delikatne okazy mogą potrzebować podpory, dlatego powinniśmy mieć przygotowany palik, który wbijemy w glebę i przywiążemydo niego krzew. Posadzone rośliny podlewamy co 10 dni, pamiętając że najwięcej wody rośliny potrzebują wówczas, gdy intensywnie przyrastają ich pędy.