Warzywa kapustne to jedne z najczęściej hodowanych roślin w ogródkach. Często pojawiają się w polskiej kuchni, dodatkowo są smaczne i bardzo zdrowe – dlatego też nie powinno ich zabraknąć w naszej uprawie!

 

Zacznijmy od najpopularniejszej z nich wszystkich – kapusty białej. Jej największą zaletą są stosunkowo niewysokie wymagania co do temperatury – nie potrzebuje dużo ciepła, by móc kiełkować. Biała kapusta nie przepada za glebami zbyt ciężkimi, zbitymi. Świetnie rośnie na glebach, które wcześniej były nawożone obornikiem. Nie przepada natomiast za suszami i o tym niestety musimy pamiętać – jeżeli pojawiają się zbyt suche dni, należy regularnie uzupełniać braki wody. Najlepiej jest ją wysiać na początku kwietnia, kiedy panuje optymalna dla kapusty temperatura. Kapusta biała jest też bardzo narażona na działanie szkodników. Należy pamiętać o tym, by szybko reagować, gdy pojawia się ich zagrożenie.

 

Coraz większą popularność w polskiej kuchni zyskuje także brokuł. Może on okazać się idealnym warzywem do uprawy na teraźniejsze lato – bardzo dobrze radzi sobie z wysokimi temperaturami i ciężko go poparzyć. Nie nadaje się jednak do uprawy w rejonach przemysłowych, które mają tendencję do zakwaszonych gleb – brokuł bardzo ich nie lubi! Możemy zawsze spróbować zwapnować gleby, na których planujemy posiać brokuł. Pamiętajmy jednak, że na tych glebach wcześniej nie powinny rosnąć żadne inne warzywa kapustne. Brokuł potrzebuje także gleby dobrze odżywionej, bogatej w minerały. Warto więc znaleźć dla brokułów kawałek ziemi, który będzie żyzny, niewyjałowiony. Tak jak kapusta, brokuł lubi mieć dużo wody.

 

Częstym gościem na polskich stołach jest kalafior – chyba każdy go lubi, zwłaszcza, gdy jest ugotowany i podany z bułką tartą! Ma już jednak znacznie wyższe wymagania glebowe, niż brokuł lub kapusta. Przede wszystkim, kalafior nienawidzi gleb przesuszonych, piaszczystych. Przez duże zapotrzebowania na wodę, musi rosnąć na ziemi, na która będzie dobrze przetrzymywała wilgoć. Musimy znaleźć dla niego ziemię, która będzie wilgotna, ale także bogata w różne minerały – pamiętajmy więc o tym, by ziemia pod kalafior została dobrze zasilona obornikiem. Gleba nie może być także zbyt kwaśna, ale także zbyt zasadowa – najlepiej, by jej odczyn pH był obojętny. Najlepiej też, by jego stanowisko było mocno nasłonecznione.

Jak widać, kalafior to warzywo, któremu trudno dogodzić… Warto jednak spróbować jego uprawy, jeżeli mamy już ziemie, na których ma szansę urosnąć.

 

Prostsza w uprawie jest kalarepa, o której często zapominamy podczas zakładania ogródka warzywnego. Jej niewielkie wymagania glebowe sprawiają, że możemy uprawiać ją na prawie każdych glebach, z wyjątkiem tych bardzo zakwaszonych, a także przesuszonych. Poza tym, kalarepa nie potrzebuje nawet dodatkowego nawożenia, co czyni ją niezwykle prostym w uprawie warzywem.

 

Najprostszy natomiast w uprawie jest… jarmuż. To warzywo nadaje się idealnie do zielonych, zdrowych smoothie, a także sałatek. Wymaga jedynie niezbyt kwaśnej gleby – może być ona nawet lekko piaszczysta. Wystarczy zadbać o to, by ziemia była odpowiednio wzbogacona obornikiem. Poza tym, jarmuż powinien ładnie plonować nawet w warunkach suszowych lub przy delikatnych przymrozkach.

 

Warzywa kapustne są co prawda trochę bardziej wymagające, jednak warto spróbować ich uprawy!


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl