Juka ogrodowa – Jak ją pielęgnować i uprawiać?

Juki ogrodowe są bardzo ciekawymi roślinami. Zachwycają swoimi pięknymi białymi kwiatami, które licznie oblepiają łodygę wyrastającą wśród sztywnych liści. W naszym klimacie spełniają się głównie odmiany juki karolińskiej , które zdobią ogrody wielu z nas.

Najlepszym stanowiskiem glebowym dla juki są miejsca nasłonecznione. Tylko wtedy możemy spodziewać się obfitego kwitnienia. W miejscach zacienionych może nie kwitnąc wcale. Podłoże glebowe nie musi być żyzne , jednak musi być przepuszczalne o odczynie alkaicznym. Wybierając miejsce do posadzenia naszej rośliny pamiętajmy ,iż posiada ona bardzo długie korzenie i jest bardzo trudno wykopać ją całkowicie z ogrodu.

 

Aby polepszyć walory ozdobne rośliny powinniśmy pamiętać o kilku zabiegach pielęgnacyjnych.

W okresie późnego lata, po przekwitnięciu kwiatów, usuwamy wszystkie uschłe części rośliny. Przez całe lato obficie podlewamy roślinę pamiętając , aby podłoże było przepuszczalne i nie zatrzymywało wody. W czasie wiosnydo wody, którą podlewamy roślinę, warto dodać trochę nawozu płynnego. Pozwoli to na wzmocnienie juki po okresie zimowym oraz przygotowanie jej do okresu kwitnienia. W okresie letnim nawóz dodajemy regularnie, gdyż ze względu na dużą ilość kwiatów, roślina może być osłabiona.

Juka jest rośliną mrozoodporną, jednak warto zabezpieczyć jej korzenie przed przemarzaniem, wtedy będziemy mieli pewność ,że przetrwa do kolejnego sezonu. Juka jest także rośliną zimozieloną , dzięki temu możemy cieszyć się jej zielonym kolorem nawet gdy spadnie śnieg.

 


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl