Wieloletnie kwietne łąki to atrakcyjna wizualnie, a zarazem przyjazna środowisku alternatywa dla trudnych w pielęgnacji i kosztownych trawników. Nie trzeba ich regularnie kosić, podlewać ani nawozić. Są łatwe w utrzymaniu i mało wymagające. Dzięki takim łąkom wspieramy pożyteczne owady i innych małych zwierząt.

Dlaczego warto wysiewać łąkę kwietną właśnie teraz?

Patrząc z perspektywy całego roku spośród wszystkich wysianych nasion najwięcej wykiełkuje właśnie jesienią. Niska temperatura, odpowiednia wilgotność gleby dają sygnał nasionom, że zbliża się czas do rozpoczęcia wegetacji. Planując wysiew o tej porze roku możemy się spodziewać, że przetrwa więcej roślin. Siew jesienny, czy nawet siew pod grudę (czyli na przełomie jesieni i zimy), ma bardzo wiele zalet. Jest nie tylko najbliższy terminu rozmnażania roślin w naturze, ale pogoda jesienią po prostu sprzyja wegetacji. Nadal jest wystarczająco ciepło, by nasiona, które nie potrzebują stratyfikacji wykiełkowały, a teren się zazielenił.

Jesień, zima i wczesna wiosna zazwyczaj obfitują w sporą ilość opadów atmosferycznych. To wszystko pozwala zachować wystarczającą wilgotność gleby, a w konsekwencji siewki będą miały dobre warunki do wzrostu i wykształcenia silnych korzeni. Szybciej także pojawią się kwiaty. Większość roślin łąkowych zaczyna kiełkować w temperaturach powyżej 10°C. Kiedy wysiewamy takie nasiona jesienią, dajemy im szansę na wczesny rozwój (zawiążą wtedy rozety liściowe i wytworzą korzenie), dzięki czemu szybciej będą rosły na wiosnę.

Jak wysiewać kwietne łąki jesienią?

Zaplanujmy termin wysiewu. Najlepszym okresem jesiennym jest czas od września a listopada.

Przygotujmy glebę. Podłoże należy przygotować standardowo jak pod wysiew każdej łąki. Wykonujemy uprawę, następnie wyrównujemy teren i pozwalamy mu przez jakiś czas osiąść. Najlepiej przygotować teren mniej więcej miesiąc przed wysiewem nasion. To da nam również możliwość wykonania ponownej uprawy – płytkiej, kiedy pojawią się siewki chwastów.

Wybierzmy odpowiednią mieszankę. To ważne, aby do siewu jesiennego wybrać odpowiednią mieszankę nasion. Najlepiej aby obfitowała w rodzime gatunki zarówno roślin jednorocznych, jak i wieloletnich. Mieszanka ta z założenia da łąkę wieloletnią. To znaczy, że jej skład będzie się zmieniał z sezonu na sezon, w składzie będą tylko rośliny charakterystyczne dla rodzimych łąk.

Gdy wszystkie etapy wykonamy pozostaje nam już tylko czekać do wiosny, aby cieszyć się własną wieloletnią łąką kwietną.

 


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl