Doniczki mogą być różne – plastikowe, ceramiczne, aluminiowe, drewniane… Różne materiały mają swoje zalety. Jednak wszystkie doniczki łączy to samo – brudzą się! Lato to okres, gdy nasze parapety i ganki zdobią różne, wykonane przez nas aranżacje. Co zrobić, by doprowadzić do porządku doniczki po ich zlikwidowaniu?

Ważne jest to, by starać się doprowadzić doniczki do porządnego stanu zamiast ich wyrzucać! Przy odrobinie starań, możesz sprawić, by wyglądały jak nowe. W ten sposób nie zanieczyszczasz środowiska, a dodatkowo oszczędzasz pieniądze.

Doniczki plastikowe cieszą się dużą popularnością. Są tanie i dostępne w wielu sklepach nawet niezwiązanych bezpośrednio z ogrodnictwem. Cechuje je też lekkość, dzięki której możemy kupić ich dużo za jednym zamachem. Ich czyszczenie jest zazwyczaj bardzo proste – wystarczy woda z jakimś detergentem. Plastik jednak bardzo łatwo się rysuje, w efekcie czego nasze doniczki tracą swój estetyczny wygląd. Tutaj możesz popisać się kreatywnością i ozdobić swoje doniczki. Ciekawym pomysłem na „ukrycie” porysowanej doniczki jest wykorzystanie starej torebki prezentowej. Wystarczy odciąć część, do której przymocowano rączki i schować do środka doniczkę. Możesz wykorzystać także jutowy sznurek i okleić doniczkę dookoła, wcześniej pokrywając ją warstwą kleju.

Doniczki ceramiczne mają wielu swoich zwolenników. Dodają aranżacjom specyficznego klimatu. Po lecie jednak wielu miłośników kwiatów zauważa dziwny, biały nalot na doniczkach. Zazwyczaj zostawia go twarda woda, którą podlewamy rośliny. Kamień nie osadza się co prawda na plastiku, ale na glinie będzie on już widoczny. Często takie doniczki wyrzucamy, bo stwierdzamy, że nie da się już ich uratować. Możesz spróbować usunąć ten nalot na dwa różne sposoby – kupny, ale skuteczniejszy i domowy, ale wymagający więcej wysiłku. W przypadku pierwszej opcji, możesz użyć specjalnych środków do usuwania resztek zaprawy z kamieni, cegieł i terakoty. Jeżeli chcesz sięgnąć po ekologiczne, domowe rozwiązanie, spróbuj wyparzyć swoje donice, a potem przetrzeć nalot octem. Bardzo często to wystarczy, by pozbyć się tych białych plam.

Doniczki drewniane natomiast są najbardziej ekologicznym rozwiązaniem. Można je wykonać przy odpowiednich umiejętnościach samemu. Ciężko jest domyć takie donice, ponieważ drewno może uszkodzić się od nadmiaru wody. W tym przypadku najlepiej jest zainwestować w odpowiednie preparaty do mycia drewna. Jeżeli twoje doniczki były malowane i zauważyłeś jakieś łuszczenie się farby, odklejanie jej, plamy, które nie chcą się zmyć, to powinieneś w tym miejscu zeszlifować to miejsce. Zanim cokolwiek umieścisz w drewnianej doniczce, pamiętaj, by wyłożyć jej dno agrowłókniną lub folią ogrodniczą. W przypadku deszczu lub mokrego podłoża, drewno może przepuścić więcej wody.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl