W związku z tym, że zima tuż, tuż …. w dzisiejszym artykule podpowiadamy czym i kiedy zacząć dokarmiać ptaki w zimie.

Zima jest czasem, w którym ptaki wymagają szczególnej troski ze strony człowieka. tym czasie bardzo ciężko jest im znaleźć cokolwiek do jedzenia. Szukanie pożywienia w puchu śnieżnym często zabiera im dużo energii. Dla niektórych ptaków może mieć tez tragiczne skutki.Zatem zanim zdecydujemy się na dokarmianie ptaków warto dowiedzieć się coś więcej na ten temat.

 

Kiedy zacząć ?

Dokarmianie ptaków zaczynamy wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie.Dokarmiając ptaki zimą należy pamiętać , aby zawsze robić to regularnie. Ptaki bardzo szybko przyzwyczajają do źródła pokarmu dlatego najlepiej wykładać karmę w tych samych miejscach. Powinniśmy pamiętać co jakiś czas czyścić karmnik z odchodów oraz pozostałości karmy.

 

Karmnik:

Karmnik najlepiej umieścić w ogrodzie, jego rozmiary  powinny być dostosowane do wielkości ptaków. Karmnik powinien być tak skonstruowany aby na pokarm nie kapała woda oraz by wiatr nie wywiał umieszczonej w nim karmy. Powinien także zapewnić swobodny przylot i odlot. Najlepiej ustawić go z dala drzew i krzewów aby inne zwierzęta nie miały do niego dostępu.

 

 

Czym karmić ptaki?

Ptaki powinniśmy dokarmiać tylko i wyłącznie naturalnymi produktami, takimi jak:

kasza, zboża, płatki owsiane, ziarna słonecznika, konopi, dyni, orzechy, suszone owoce oraz gotowe mieszanki nasion dla dzikich ptaków.

Dla wielu ptaków przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy, może to być słonina lub łój, a także zalane roztopionym tłuszczem nasiona i orzechy – tzw. zimowe kule. Pamiętajmy jednak, aby słonina nie wisiała zbyt długo (ok. 2 – 3 tyg), gdy zjełczeje zaszkodzi ptakom.

 

Czym NIE karmić ptaków?

Ptaki są często dokarmiane przez nas w sposób przypadkowy i nieprzemyślany. Głodne ptaki zjedzą wszystko, ale efekty mogą być tragiczne.

Ptaków nie wolno karmić produktami solonymi – t.j. orzeszkami solonymi, soloną słoniną, słonym pieczywem.Niebezpieczny jest także zepsuty pokarm (np. spleśniały chleb) lub namoczone i zamarznięte pieczywo.

 


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl