Czosnek doskonale zimuje w naszym klimacie. Zielone listki wypuszcza zwykle w lutym, a gdy zima jest łagodna – nawet w styczniu. Czasami zdarza się, że podczas większego mrozu końce liści podmarzają. Jednak czosnek bardzo szybko się regeneruje i dobrze plonuje. Sadzenie czosnku zimowego to nie tylko wcześniejszy plon, ale także zdrowsze cebulki. Poznaj zalety tego terminu sadzenia.

Czosnek zimowy tworzy większe główki i dojrzewa wcześniej niż ten sadzony na wiosnę. Osiąga wysokość 100-120 cm i tworzy cebule o masie 70 g z 6-9 dużymi ząbkami. W kwiatostanie czosnku zimowego wyrastają małe cebulki powietrzne, które mogą służyć również jako materiał do sadzenia. Najbardziej popularne odmiany czosnku zimowego to: Arkus, Harnaś, Janowicki, Mega, Orkan oraz Pola.

Uprawa

Czosnek ma wysokie wymagania pokarmowe, potrzebuje gleb żyznych i bogatych w próchnicę. Jeśli dysponujemy glebą słabszą, niezbędne będzie nawiezienie jej obornikiem. Jednak wtedy należy odczekać rok, gdyż uprawia się go dopiero w drugim roku po oborniku. Czosnek sadzimy w październiku lub na początku listopada.

Czosnek zimowy jest warzywem o dużych wymaganiach wodnych, zaś najwięcej wody potrzebuje w okresie formowania się główek. Roślina ta źle rośnie na glebach zlewnych i zaskorupiających się.

Sadzenie

Do sadzenia czosnku powinno wybierać się ząbki duże lub średniej wielkości, które zagwarantują lepszy plon. Do jesiennego sadzenia nadaje się czosnek o płaskich, różowo fioletowych główkach i ostrym smaku.
Termin sadzenia czosnku zimowego przypada orientacyjnie na koniec przełom października i listopada, trzeba jednak tak go dobrać, aby rośliny zdążyły ukorzenić się przed mrozami ale nie rozwinęły się za mocno przed zimą, ponieważ jest duże niebezpieczeństwo, że przemarzną.
Pojedyncze ząbki sadzimy na głęboko przekopanej glebie w rzędy co 20-30 cm, odległości w rzędzie powinny wynosić 6-10 cm, w zależności od wielkości ząbków. Warto pamiętać, że z większych ząbków wyrosną dorodniejsze rośliny, toteż korzystniej jest wybrać do sadzenia jak największe i dorodne główki czosnku.

Dla powodzenia uprawy i dobrego przezimowania bardzo ważna jest odpowiednia głębokość sadzenia. Ząbki zagłębiamy w ziemię pionowo, piętką w dół, na głębokość 5-8 cm.

Pielęgnacja
Po przezimowaniu czosnku wykonujemy zabiegi pielenia oraz podlewaniu go w razie suszy. Przy uprawie czosnku zimowego wskazane jest ścinanie pędów kwiatostanowych zaraz po ich ukazaniu się. Zabieg ten zwiększy plon o około 30%. Pędów tych nie usuwamy wówczas, jeśli planujemy uzyskać dodatkowe cebulki powietrzne.

Zbiory

Najodpowiedniejszą porą do wykopania czosnku zimowego jest lipiec, wtedy też zaobserwujemy, że jego liście zasychają. Lepiej zebrać go trochę wcześniej niż za późno. Jeśli nie zbierzemy go w odpowiednim czasie główka rozpada się na poszczególne ząbki, z których część może nawet ukorzenić się powtórnie i głębiej wrosnąć w glebę.

Po zbiorze przez kilka dni czosnek dosuszamy na polu, zaś całkowite zaschnięcie następuje w pomieszczeniach. Wyschnięte główki z nieodciętym szczypiorem można zapleść w warkocze i w takiej formie przechowujemy.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl