Sprzątanie ogrodu po zimie

 

Wkrótce rozpocznie się kwiecień, a wraz z nim czas intensywnych ogrodowych prac. W okresie kwietnia w ogrodzie przekopujemy grządki, sadzimy rośliny i przycinamy krzewy.
Na co jednak powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim ? Oto kilka przydatnych porad i tricków, które pozwolą Ci na odpowiednią pielęgnacje swojego ogrodu w kwietniu !

Zima już za nami, jednak wraz z odejściem zimy pozostaje po niej zimowy bałagan. Nadszedł ostateczny czas na zdjęcie zimowego okrycia z bylin, wygrabienie resztek, oraz najważniejsze – spulchnienie i nawożenie gleby. Wcześniej wspomniane byliny można w tym czasie uporządkować i podzielić na te, których okres kwitnienia przypada na późne lato i jesień. Możemy także wysadzić rozsadę roślin, które znoszą niewielkie przymrozki: lewkonie, lwie paszcze, niezapominajki, bratki czy złocień.
Z roślin przechowywanych w pomieszczeniach (pelargonie, fuksje, datury, ołowniki, oleandry) można sporządzić sadzonki. Pojemniki z sadzonkami należy przenieść do ciepłych pomieszczeń (18–20 st.C). Gdy po 2–3 tygodniach ukorzenią się i rozpoczną wzrost, uszczykujemy wierzchołki, aby rośliny rozkrzewiły się. Należy zwrócić uwagę, czy na roślinach uprawianych w pojemnikach i zimujących w pomieszczeniach, nie pojawiły się szkodniki. Jeśli zauważymy mszyce, należy je zwalczać (w ten sam sposób, jak później w ogrodzie). Często rośliny pokojowe i przechowywane w pomieszczeniach atakowane są przez wełnowce.

 

 

Pielęgnacja bylin

Byliny należy podzielić i przesadzić na nowe miejsca, nie zapominając o podlewaniu świeżo posadzonych roślin. Wszystkie ciepłolubne rośliny w razie zapowiadanych przymrozków przykrywamy na noc agrowłókniną lub folią, aby je zabezpieczyć. W dzień okrycie zdejmujemy.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl