Czosnek – uprawa i właściwości

 

Termin:

Czosnek sadzimy we wrześniu , najlepiej na koniec miesiąca .Przestrzeganie tego terminu jest bardzo ważne , jeśli chcemy aby nasz ogród wczesną  wiosną zazielenił się jako pierwszy.

 

 

Można śmiało powiedzieć , że to warzywo otwiera i zamyka sezon warzywny w ogrodzie.

 

Zasady uprawy :

Przekopujemy ziemię aby była pulchna i co dwa lata nawozimy ja obornikiem. Ten nawóz jest naturalny i bardzo dobrze reaguje na warzywo. Wtedy nasz czosnek będzie zdrowy oraz jego wielkość będzie wzbudzać zazdrość w sąsiadach.  Oddzielamy ząbki przed sadzeniem , następnie sprawdzamy czy nie mają śladów chorób i przebarwień. Wsadzam w rowki o rozstawieniu 10x10cm. Ząbki czosnku umieszczam na głębokość 5-6 cm ! Czosnek nie lubi towarzystwa chwastów więc pielęgnujemy go , żeby chwasty go nie zagłuszały. Podlewanie tylko w czasie suszy.

 

Pamiętajmy !

Wycinamy kwiatostany , wtedy główki staja się większe , bo rosliny nie tracą energii na zawiązywanie kwiatów. Nie stosujemy żadnych oprysków.

 

Miejsce:

-słoneczne
-co roku nowa grządka
-stosować zmianowanie -nie sadzić wcześniej gatunków cebulowych przed sadzeniem

 

Zbiór i suszenie :

Lipiec to miesiąc w którym sprawdzamy dojrzałość czosnku, główki nie powinny pękać. Dosuszam główki w suchym i przewiewnym miejscu.  Po wysuszeniu , część zostawiamy do kolejnego posadzenia a część magazynujemy i korzystamy do bezpośrednio użycia.

 

Dla zdrowia i urody:

Czosnek ma bardzo silnie działanie bakteriobójcze przeciwwirusowe.Poprawia odporność organizmu ,stosuje się go jako naturalny antybiotyk. Można z niego zrobić syrop na przeziębienie lub dodatkowo zastosować w kuchni do różnych marynat do mięsa , który daje niezwykły aromat i jest naturalnym

 

 


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl