Twój storczyk choruje?

Choroby storczyków mogą mieć różne przyczyny. Często zdarza się, że popełniamy błędy  w ich  uprawie . Błędy te mogą skutkować chorobami fizjo

logicznymi . Mogą zostać również porażone przez choroby grzybowe, wirusowe i bakteryjne W dzisiejszym artykule podpowiemy jak rozpoznać oraz zwalczać choroby na ,które choruje nasz storczyk.

Storczyki to rośliny preferujące warunki szklarniowe jeśli chodzi o wilgotność powietrza. Warunki te są jednak bardzo trudne do spełnienia w domu. Najlepszym rozwiązaniem jest codzienne zraszane rośliny lub zastosowanie nawilżaczy powietrza. Storczyki nie lubią zbyt dużej ilości wody, częstego przesadzania, intensywnego nawożenia oraz niewłaściwej temperatury. Są to jedne z najczęstszych błędów w uprawie , które popełniają początkujące osoby.

 

CHOROBY FIZJOLOGICZNE

Storczyki powinniśmy podlewać umiarkowanie – najlepiej odstaną miękką wodą. Nadmierne podlewanie spowoduje szybkie gnicie korzeni .W rezultacie roślina zamiera – liście marszczą się, żółkną i opadają. Ryzyko możemy ograniczyć stosując specjalistyczne, przepuszczalne  podłoże do storczyków. Skutkiem przesuszenia storczyków jest stopniowa utrata turgoru liści, opadanie kwiatów i stopniowe usychanie rosliny.

Jeśli zauważymy opadanie kwiatów może być to związane ze zbyt niską temperaturą, słabym oświetleniem lub przeciągami.

Warto wiedzieć ,że choroby fizjologiczne są odwracalne – wystarczy zlikwidować czynnik, który je powoduje. Jeśli jednak nie zareagujemy szybko, konsekwencją może być porażenie przez inne, groźniejsze grupy chorób (np. grzybowe).

 

CHOROBY GRZYBOWE

Choroby grzybowe mogą atakować różne organy – liście, pędy, korzenie oraz kwiaty. Jeśli znajdują się w początkowej fazie, można je zwalczyć preparatami ekologicznymi. W dalszym etapie skuteczna (i to nie zawsze) jest chemia.

Jedną z groźniejszych chorób jest fuzarioza storczyka. Przy porażeniu dochodzi do żółknięcia liści. U ich podstawy można zauważyć czarną zgniliznę z pomarańczowymi zarodnikami. Zainfekowany storczyk powinno się spalić. Sąsiadujące z nim rośliny najlepiej  potraktować Topsinem– uważajmy aby nie robić tego w mieszkaniu.

Zgorzel zgnilakowa storczyka- również atakuje liście. W tym wypadku blaszki marszczą się i jaśnieją.

Chorobą często atakującą niemal wszystkie rośliny doniczkowe, w tym storczyki, jest szara pleśń. Jej rozwojowi sprzyjają chłodne, wilgotne warunki. Objawy  te są widoczne na płatkach kwiatów, na których pojawiają się szarawe przebarwienia. Z czasem roślinę porasta matowa, szarawa pleśń. Aby zapobiec tej chorobie najlepiej zapewnić naszej roślinie dobrą cyrkulację powietrza poprzez wietrzenie. Zainfekowane kwiaty trzeba usuwać

.

 

CHOROBY BAKTERYJNE

Najtrudniejszą chorobą do zwalczenia jest mokra zgnilizna bakteryjna. Porażone liście stają się miękkie, obślizgłe oraz  wydzielają nieprzyjemny zapach. W początkowej fazie można je zwalczać  usuwając liście, a miejsca ran traktując węglem drzewnym. Warto  zastosować Miedzian. Mocno porażony storczyk lepiej jednak wyrzucić, aby nie zainfekował innych naszych roślinek.

Z innych chorób bakteryjnych na storczykach może pojawić się także bakteryjna plamistość liści. Na liściach pojawiają się drobne jasne plamy. Na dolnej stronie blaszki liściowej występują szare skupiska bakterii. Chorobę zwalcza się z użyciem Miedzianu.

 

CHOROBY WIRUSOWE

Choroby wirusowe są najczęściej skutkiem żerowania niektórych owadów np. mszyc.

 

 

 

 

 


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl