Byliny to idealne rośliny, które nadają się na rabaty. Nie tylko dlatego, że są to rośliny wieloletnie ale co najważniejsze, że w większości przypadków są to rośliny mało wymagające (pod warunkiem, że odpowiednio wybierzemy rośliny do miejsca w naszym ogródku). Rabaty skomponowane z bylin są wyjątkowo malownicze, bogate w  kolory, ciekawe zapachowo – oddziałując na wszystkie nasze zmysły. Jeżeli zatem stoimy przed podjęciem decyzji – jak urządzimy w tym roku rabaty z kwiatami, warto wziąć pod uwagę byliny tym bardziej, że skomponujemy je w łatwy sposób z innymi roślinami w ogrodzie tak, by cieszyły oko od początku wiosny do pierwszych przymrozków.

Przedstawiamy, te które wyróżniają się urodą, łatwością pielęgnacji lub uniwersalnością zastosowań. Prezentowane tu rośliny to prawdziwe pewniaki na naszej rabacie.

Orlik pospolity

Wyróżnia się bardzo bogatą kolorystyką. Najpopularniejsze odmiany mają kwiaty barwy białej, czerwonej, żółtej, niebieskiej czy też fioletowej. Nie brak także form dwubarwnych. Optymalne warunki do uprawy tych roślin panują na stanowiskach osłoniętych przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Orlik rozmnaża się samoistnie przez wysiew nasion.

Ostróżka wielkokwiatowa

Dostępna jest w wielu odmianach, które różnią się między sobą budową i wybarwieniem kwiatów. Znane są odmiany o kwiatach prostych i pełnych – niebieskich, fioletowych, oraz białych. Cechą charakterystyczną wszystkich form jest podłużny i wysoki kwiatostan. Przykłady wielu ogrodowych aranżacji pokazują, że byliny te tworzą bardzo udane połączenie z wieloma kwiatami. Po kwitnieniu w lipcu ostróżkę przycinamy na wysokość ok. 10 cm. Dzięki temu zabegowi rośliny zakwitną jeszcze raz jesienią. Wymagają stanowisk przewiewnych i słonecznych.

Floks – Płomyk wiechowaty

Jest to jedna z tych niebanalnych roślin ozdobnych, które niezależnie od sposobu aranżacji zawsze prezentują się ciekawie i oryginalnie. Floksy wyróżniają się bogatą kolorystyką i najlepiej czują się na stanowiskach w pełnym słońcu. Aby wzmocnić odporność roślin na mączniaka, wiosną należy je obficie zasilić kompostem. Im żyźniejsza gleba, tym także obfitsze kwitnienie.

Rudbekia błyskotliwa

Gdy późnym latem zaczynają kwitnąć rudbekie, dzięki pięknemu żółtemu wybarwieniu kwiatów, ogród zalewa fala słonecznego światła. Wysokie odmiany dorastają aż do 2 m, są jednak bardziej narażone na obłamywanie niż odmiany niskie. Aby temu zapobiec, byliny te powinno się palikować lub po prostu uprawiać wzdłuż ogrodzenia. Rudbekia lubi słoneczne stanowiska na umiarkowanie wilgotnym podłożu.

Irys – Kosaciec

Obecnie kwiaty są dostępne w niemal każdym kolorze tęczy, wliczając w to odcienie o różnym nasyceniu i jasności. Dzięki temu można tworzyć nasadzenia z kosaćców różnych odmian, grając kolorami. Stanowisko pod uprawę kosaćców musi być ciepłe i słoneczne, a gleba nie powinna być zbyt lekka i uboga.

Piwonia chińska

Kwitnie w maju i czerwcu, w zależności od odmiany kwiaty mogą być białe, różowe, karminowe lub purpurowe, w różnych odcieniach, mają lekko różany zapach, mogą być pojedyncze, anemonowe lub pełne. Świetnie nadają się na kwiat cięty. Najwłaściwszym stanowiskiem uprawy piwonii będzie miejsce ciepłe i słoneczne.

Zawilec japoński

Jego okres kwwitnienia przypada na sierpień – październik. Roslina ta jest ozdoba jesiennych rabat. Kwiaty moga być białe, różowe lub czerwone, pojedyncze albo pełne – w zależności od odmiany. Młode rośliny w pierwszych dwóch latach po posadzeniu należy okryć na zimę, starsze natomiast zimują dobrze. Prawie wszystkie odniany zawilców lubią miejsca cieniste, dlatego są doskonałym elementem rabat w zacienionych fragmentach ogrodu.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl