BIELENIE DRZEW – JUŻ CZAS

Bielenie drzew to zabieg pielęgnacyjny zabezpieczający pnie przed tworzeniem się ran zgorzelinowych. Powstają one pod wpływem promieni słońca, które za dnia silnie nagrzewają korę (pobudzając do życia znajdujące się pod nią tkanki) oraz działania silnego mrozu w nocy. Takie gwałtowne zmiany temperatur mogą sprawić, że tkanki drzewa owocowego zamierają, a kora odrywa się od pnia i pęka (przede wszystkim od południowej i zachodniej strony). Dzięki zabiegowi bielenia chronimy rośliny, ponieważ biały kolor odbija promienie słońca i zapobiega nagrzewaniu się kory drzewa. Ponadto bielenie zabezpiecza drzewa przed szkodnikami.

Bielenie powinniśmy wykonać, kiedy dni są słoneczne, a noce mroźne, najpóźniej należy zrobić to na przełomie stycznia/lutego.

 

 

 

Do bielenia pni drzew stosujemy mleko wapienne, które sporządzamy dobrze mieszając wapno palone z wodą. Jeśli chcemy otrzymać mocniejszą mieszankę, możemy dodać odrobinę gliny. Tym samym sprawimy, że będzie ona trwalsza. Ponadto na rynku dostępnych jest wiele gotowych preparatów, które nie wymagają żadnych modyfikacji.
Zanim zaczniemy nakładać naszą mieszankę, musimy zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria i preparaty. Z pewnością przyda nam się druciana szczotka, którą oczyścimy pnie drzew. Potrzebny będzie także preparat grzybobójczy. On z kolei pomoże nam w wykonaniu oprysku całych drzew. Stosując go, unikniemy pojawienia się pleśni i grzybów. Samo bielenie najlepiej jest wykonać pędzlem ławkowcem lub specjalnym opryskiwaczem. Pamiętajmy także o odpowiednim ubraniu roboczym oraz rękawicach ochronnych.

 

Kliknij, aby przejść do sklepu


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl