Odpoczynek na balkonie czy tarasie pozwala spędzić chwilę na wolnym powietrzu. Gąszcz kwiatów, skrzynki jak kwitnący ogród… Na takim balkonie wypoczywa się najprzyjemniej. Przedstawiamy dziś gatunki,które błyskawicznie się rozrastają i kwitną cały sezon, aż do późnej jesieni. Wszystko, czego potrzebują, to żyzna ziemia, regularne podlewanie i nawożenie.

 

Pelargonia

„Królowa” kwiatów balkonowych, najczęściej sadzona w skrzynkach. Jej gatunki i odmiany kwitną całe lato. Są dosyć łatwe w uprawie i przede wszystkim łatwo dostępne. Tworzy bujne kaskady, nie śmieci przekwitłymi kwiatami i sprawdza się również w półcienistych miejscach. Jest mniej wrażliwa na przesuszenie podłoża od innych roślin balkonowych, ma jednak kruche pędy.

Surfinia

To jedna z najokazalszych roślin balkonowych. Oprócz typowych odmian o kwiatach są także ciemno- i jasnofioletowe, białe, a także jasnożółte i czerwone. Surfinie bardzo dobrze rosną w słońcu (ewentualnie w lekkim półcieniu) i w żyznej ziemi. Bardzo ważne jest aby często je nawozić i podlewać – podczas upałów nawet dwa razy dziennie! Surfinia źle znosi silne opady i wiatr,  nadaje się więc na niżej położone i osłonięte balkony.

 

Lobelia przylądkowa

Jej charakterystycznym kolorem jest błękit, ale są też lobelie białe, różowe i fioletowe. Na balkonie największe wrażenie robią odmiany o zwisających pędach. Wszystkie lobelie lubią półcień i stale wilgotne podłoże. Ładnie wyglądają zarówno w kompozycjach w skrzynkach, jak i posadzone oddzielnie w wiszących doniczkach.

 

Bakopa

Świetnie nadaje się jako roślina uzupełniająca w kompozycjach kwiatowych, ale mozna ja także sadzić pojedynczo.Dzięki zwisającemu pokrojowi znakomicie prezentuje się zarówno w wiszących pojemnikach, jak i skrzynkach balkonowych. Drobne ciemnozielone i liczne liście bakopy pięknie kontrastują z delikatnymi kwiatami, które w zależności od odmiany są białe, różowe lub niebieskie.

Wymaga wilgotnego podłoża i słonecznego lub półcienistego, przewiewnego miejsca.

 

Fuksja

kwitnie od kwietnia do października. Najpopularniejszą jest odmiana o różowych kwiatach, ale są też fioletowe i białe. Ma bardzo oryginalny pokrój – na końcach długich pędów znajdują się kwiaty, które lekko zwisają. Roślina ta referuje miejsca lekko zacienione, gdyż ostre słońce powoduje
opadanie liści. Po sezonie wegetacyjnym śmiało może zimować w mieszkaniu.

 

Bidens

Inaczej uczep rózgowaty czy też złoty deszcz – ta potoczna nazwa doskonale oddaje wygląd uczepu. Rośliny te szybko się rozrastają, więc w skrzynce o metrowej długości zmieszczą się dwie, góra trzy rośliny.Kwitnie od maja aż do późnej jesieni. Dobrze znosi ostre słońce, ale należy pamiętać o regularnym podlewaniu i nawożeniu. Można je sadzić pojedynczo lub w kompozycjach. Bidensowi niestraszny jest wiatr i deszcz.

 

Sundaville

To zachwycające pnącze pojawiło się na rynku kilka lat temu. Już z daleka uwagę przyciągają wielkie (nawet 6 cm średnicy) lejkowate kwiaty w kolorze czerwonym, białym lub różowym. Pędy dorastają do 3 metrów długości. Roślina te dobrze rośnie w słonecznych, zacisznych miejscach. Wymaga regularnego podlewania i nawożenia. Przed nadejściem zimy roślinę należy przenieść do widnego, chłodnego pomieszczenia.

 

 


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl