Te małe, podobne do borówek owoce słyną z dobroczynnych właściwości leczniczych i odżywczych, a co najważniejsze nie kumulują szkodliwych pierwiastków – takich jak kadm, arsen czy ołów. Niektórzy aronię nazywają czarną jarzębiną, ponieważ jej owoce nie są słodkie, lecz cierpkie, w smaku jakby niedojrzałe. Z tego względu najlepiej smakują przetworzone, np. w postaci dżemu lub soku. Dziś opowiemy jak te małe, ciemne kuleczki wpływają na nasze zdrowie. Dlaczego warto posadzić ją w naszym ogrodzie? Co możemy zrobić z owoców aronii?

Aronia czarna pochodzi z Ameryki Północnej i zadomowiła się na dobre. To roślina wieloletnia i mało wymagająca, jeśli chodzi o glebę. Jest też bardzo odporna na choroby i szkodniki, dlatego nie wymaga chemicznej ochrony. Jedyne, o czym warto pamiętać przy sadzeniu krzewów jesienią, to nasłonecznienie – w cieniu będzie słabiej owocowała. Zbiorów można się spodziewać już w następnym roku po posadzeniu, jednak największe plony będa po upływie dwóch-trzech lat.
Owoce dojrzewają pod koniec lata, ale zbiera się nawet późną jesienią, kiedy nastaną pierwsze przymrozki, dlatego im późniejszy zbiór, tym słodsze jagody. Aby poprawić ich smak wystarczy przemrozić je przez kilka dni.

W owocach aronii znajdują się witaminy C, P, E oraz te z grupy B. Witamina C wzmacnia organizm oraz zapobiega procesom starzenia. Witamina P odpowiada za obniżanie ciśnienie i korzystnie wpływa na przepływ krwi. Witamina E jest przeciwutleniaczem, który opóźnia procesy starzenia. Witamina B usprawnia funkcjonowanie układu nerwowego, łagodzi napięcie i ma dobry wpływ na kondycję umysłową. W aronii znajdują się także związki takie jak: rutyna oraz antocyjany, które korzystnie wspierają układ krwionośny. Związki te (wraz z witaminą C) przyczyniają się do obniżenia ciśnienia krwi, a tym samym zmniejsza się ryzyko zawału serca.

Czas jesienno-zimowy to sezon wzmożonych przeziębień i zachorowań na grypę. Sok z owoców aronii może być bardziej skuteczny, niż tabletki wzmacniające odporność organizmu. Składniki zawarte w owocach aronii w naturalny sposób ją wzmocnią.

Przetwory z aronii nie są tak popularne, tak jak z innych owoców, ale warto mieć świadomość, że są nie tylko smaczne, ale co najważniejsze zdrowe. Możemy z nich zrobić: leczniczą nalewkę, sok, dżem, marmoladę czy też konfiturę.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl