Jednym z koniecznych wiosennych zabiegów pielęgnacyjnych, które poprawiają wygląd trawnika jest aeracja trawnika, czyli jego napowietrzanie.  Dowiedz się jak przeprowadza się zabieg, po co, jak i kiedy wykonuje się aerację trawnika oraz jakie narzędzia będą do tego potrzebne.

Napowietrzanie trawnika polega na nakłuwaniu darni specjalnymi kolcami. Zabieg ten, rozluźnia glebę pod darnią i sprawia, że do korzeni traw dociera przede eszystkim więcej powietrza, ale także wody i nawozów. Dzięki przeprowadzeniu zabiegu zwiększają się możliwości regeneracyjne trawy, a tym samym jest bardziej odporna na deptanie tworząc gęstą i wyrównaną darń. Zabieg ten przeprowadza się na trzy-pięcioletnich trawnikach, co rok-trzy lata, zależnie od potrzeby. Częściej stosuje się go na glebach ciężkich i zbitych (np. w często deptanych miejscach), a rzadziej na piaszczystych.

Po co napowietrza się trawnik?

Z biegiem czasu, co szczególnie jest widoczne na trawnikach założonych na glebach ciężkich i intensywnie użytkowanych, warstwa gleby pod trawnikiem staje się ubita (zmniejszając ilość przestrzeni między cząsteczkami gleby). W konsekwencji spada ilość powietrza dostarczanego do korzeni trawy, a trawnik, żółknie, usycha lub gnije.

Jak przeprowadzić zabieg?

Aeracja trawnika na małej powierzchni polega na nakłuwaniu trawnika (na głębokość około 8 – 10 cm), przy pomocy wideł, specjalnych butów z kolcami lub walców z kolcami. Aeracja trawnika na większej powierzchni wymaga specjalistycznych narzędzi ogrodowych takich jak aerator.

Zanim zabierzemy się za aerację trawnika najpierw skośmy trawę na wysokość około 3 cm, zgrabmy resztki trawy pozostawionej na trawniku, a następnie podlejmy trawnik. Teraz musimy chwilę odczekać przed wykonaniem aeracji, żeby podłoże trochę przeschło i nie było zbyt mokre. Gęstość wykonywanych otworów powinna zależeć od tego, jakiego typu mamy podłoże. Na glebach luźnych wystarczy 120 otworów na metr kwadratowy, natomiast na glebach ciężkich i zbitych możemy wykonać nawet 200 otworów na metr kwadratowy. Wyróżniamy dwa rodzaje aeracji:

Aeracja płytka – tego typu zabieg możemy przeprowadzać na trawnikach ozdobnych. W tym przypadku wykonywane przez aerator otwory mogą mieć od 2 do 3 centymetrów. Ten zabieg rozpulchnia tylko wierzchnią warstwę gleby. Stosujemy ją głównie wtedy, gdy zauważymy, że trawnik źle wchłania wodę po opadach.

Aeracja głęboka – stosujemy głównie w przypadku trawników użytkowanych bardzo intensywnie. Tutaj wykonujemy otwory na głębokość 8 cm. W przypadku gleb piaszczystych możemy wykonać aerację przy pomocy zwykłych wideł, jednak w przypadku gleb ciężkich najlepiej użyć do tego celu aeratora mechanicznego. Po wykonanej aeracji zagrabiamy trawnik i rozsypujemy na nim piasek, aby rozluźnił wykonane otwory. Tego typu aerację wykonujemy, gdy trawnik jest zbyt gęsty i woda po opadach stoi na murawie, oraz wtedy, gdy zauważymy żółknięcie trawy lub mech na trawniku.

Kiedy aerować trawnik?

Zabieg wykonujemy wiosną (marzec – maj) lub jesienią (sierpień – listopad). Warto pamiętać o tym, żeby wykonać go wtedy, gdy gleba jest jeszcze wilgotna, ale nie mokra. Aeracja wykonana jesienią wspiera wzrost trawy w kolejnym sezonie wegetacyjnym, natomiast wiosenna pozwala poprawić dostęp wody do korzeni traw, co wpływa na optymalne wykorzystanie przez nią wody.

Uwaga!
Ważne jest to, aby nawożenie trawnika wykonać dopiero po zakończeniu zabiegu aeracji, wówczas działanie nawozów będzie skuteczniejsze – składniki pokarmowe będą bardziej dostępne dla roślin.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl