Choroba ta coraz częściej atakuje nasze grusze. Uszkadza głównie ich liście ale może też niestety porażać owoce. W przypadku corocznego pojawiania się rdzy gruszy w naszym ogrodzie należy podjąć zdecydowanie działania mające na celu zwalczanie tej choroby. Podpowiadamy jak wygląda zapobieganie rdzy oraz jakie opryski należy wykonać, aby zminimalizować straty powodowane przez tę chorobę gruszy.

 

Pierwsze objawy świadczące o porażeniu pojawiają się już wiosną na pierwszych liściach. Od maja możemy zaobserwować małe, pomarańczowo-żółte plamy na górnej części liści, które z biegiem czasu  powiększają się i przybierają postać jaskrawo pomarańczowych narośli. W tych miejscach liście grubieją i sztywnieją a narośle są w środku gąbczaste. W lecie na dolnej części liści formują się stożkowate, żółte skupienia zarodników. Porażone liście przedwcześnie opadają z drzew.

Objawy rdzy gruszy występują, choć znacznie rzadziej, także na owocach, Mają one postać pomarańczowych, wzniesionych i twardych plam. Porażone owoce najczęściej opadają na ziemię, a te, które zostaną na drzewie, nie nadają się do jedzenia.

Rdza gruszy – jak zapobiegać?

Zapobieganie tej chorobie to przede wszystkim unikanie sadzenia w pobliżu grusz jałowca sabińskiego, który jest żywicielem pośrednim rdzy. Niestety na terenie ogrodów działkowych jest to ciężkie do wykonania, ze względu na popularność nasadzeń z roślin ozdobnych oraz duże skupisko działek. Zarodniki grzyba, przenoszone są z jałowców dzięki podmuchom wiatru. Dlatego rdza gruszy rozwija się właśnie w uprawach amatorskich. Jeżeli chcemy bezproblemowo uprawiać te drzewa owocowe, warto usunąć jałowce z naszego własnego ogrodu lub sprawdzić czy nie występuje na nich ta choroba. Na jałowcach rdza objawia się w postaci zgrubień i pomarańczowych wyrośli, przypominających galaretę lub wystających z pędu tworów przypominających języki. Porażone pędy jałowców trzeba wyciąć poniżej miejsca zmiany chorobowej, a całe rośliny opryskać środkami grzybobójczymi do zwalczania rdzy na iglakach.

Rdza gruszy – jak zwalczać?

Opryski przeciwko rdzy gruszy rozpoczynamy już od fazy różowego pąka do zakończenia kwitnienia. Należy je wykonywać w odstępach co 10 -14 dni. Magnicur Gold stosuje się w ilości 1,5g rozpuszczone w 5-7,5 litra wody, co wystarcza do opryskania powierzchni około 100m². Jest to obecnie jedyny preparat do zwalczania rdzy gruszy w uprawach amatorskich.
Możemy także zwalczać rdzę w ekologiczny sposób wywarem ze skrzypu polnego – 200g suchego ziela skrzypu (lub 1 kg świeżego) zalewamy 10 litrami wody. Po 24 godzinach zagotować i trzymać na małym ogniu przez 30 minut. Po wystygnięciu przecedzić. Przed wykonaniem oprysku na rdzę gruszy wywar ze skrzypu należy rozcieńczyć z wodą w ilości 1:4. Tak przygotowanym roztworem
wykonujemy regularne zabiegi w odstępach co 7-14 dni już od początku sezonu wegetacyjnego. Stosujmy je już zapobiegawczo, zanim pojawią się objawy rdzy gruszy.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl