Oczko wodne w ogrodzie to idealny pomysł na jego upiększenie. Kto nie zwróciłby uwagi na tak intrygującą atrakcję? Nie wystarczy jednak samo oczko wodne – należy je jakoś ozdobić! Chociaż może nam się wydawać, że uprawa roślin wodnych jest bardzo prosta – przecież ciągle mają dostęp do wody! – pielęgnacja tego typu kwiatów wymaga odpowiedniej wiedzy.

W oczku wodnym jednak… można hodować nie tylko rośliny. Oczywiście, mowa tutaj o rybach. Możemy mieć w swoim własnym oczku wodnym wiele pięknych gatunków. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie ryby ozdobne dobrze znoszą polski klimat – mogą im zagrozić chociażby majowe przymrozki. Piękne i wytrzymałe są chociażby karpie koi, które dodadzą twojemu oczku wodnemu trochę orientalnego uroku. Ryby muszą mieć jednak tlen, a do tego niezbędne będą odpowiednie rośliny.

Zanim pomyślimy o konkretnych roślinach, musimy w wyobraźni podzielić sobie nasze oczko wodne na różne strefy. Od tego zaczyna się dobra pielęgnacja roślin – od ich prawidłowego posadzenia.  Wyróżniamy m.in. strefę bagienną, płytką, głęboką i powierzchniową. Ta pierwsza inaczej nazywana jest błotną i tam będą dobrze czuły się rośliny, które nie lubią być całościowo zanurzone w wodzie. Dzięki temu, że rosną na brzegu oczka wodnego, pomagają temu elementowi wkomponować się w resztę ogrodu. Wielu z nas nie wyobraża sobie oczka wodnego bez pałki wodnej, którą charakteryzuje podłużny, brązowy owoc na szczycie łodygi – rośnie właśnie na brzegu oczka. Na głębokości 30cm znajduje się strefa płytka stawu. Rośliny do niej należące będą chronić oczko przed zbytnim nagrzaniem się. Tutaj możemy posadzić niezapominajkę błotną lub grzybieńczyka wodnego. Na głębokości 50cm i niżej mamy już strefę głęboką – możemy ją nawet nazwać filtrującą, bo znajdujące się w niej rośliny będą oczyszczać wodę. Ta strefa aż prosi się o to, by unosiła się na niej przepiękna lilia wodna! Towarzyszyć jej może równie urodziwa moczarka kanadyjska.  Na samej strefie powierzchniowej znajdują się już rośliny, które nie zapuszczają korzeni w ziemi – cały ich proces rośnięcia, kwitnięcia jest całkowicie uzależniony od wody. Takim kwiatem jest chociażby hiacynt wodny.

Posadzenie kwiatów w odpowiednich miejscach jest tak naprawdę połową sukcesu. Teraz pozostaje nam pamiętać o tym, że rośliny wodne wymagają innej pielęgnacji. Przede wszystkim, nie sadzimy ich w żyznej ziemi! W ten sposób możemy sami wyhodować sobie glony w oczku wodnym. Przygotuj mieszankę kompostu i gliny lub piasku – w niej wodne rośliny będą się pięknie rozwijać. Często możemy zauważyć, że brzegi oczek wodnych w ogródkach są wykończone wapiennymi kamieniami – wygląda to ładnie, ale nie służy żyjącym w nim organizmom. Wypłukiwane wapno będzie zmieniać odczyn wody na bardziej zasadowy – to już kolejny sposób na wyhodowanie glonów w oczku. Zdecydujmy się lepiej na zwykłe kamienie, które też mogą pięknie wyglądać. No i pamiętajmy – nie pryskamy roślin wodnych nawozami dla roślin ogrodowych! Mogą one tylko zaszkodzić.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl