Odpowiednio przycięty żywopłot, stanowi nie tylko piękną ozdobę ogrodu, ale również może służyć jako naturalne ogrodzenie. Dobrze przycięty żywopłot jest bujny i gęsty. Takie naturalne ogrodzenie pozwala na uchronienie się od wścibskich spojrzeń sąsiadów oraz zapewnia nam sporo prywatności. Ogranicza również hałasy dobiegające z ulicy, a w upalne letnie dni, jest idealnym cieniem.
Jeśli decydujemy się na niski żywopłot – będzie on stanowił bardziej formę ozdoby niż ogrodzenia. Niskie żywopłoty często formujemy w różnorodne kształty. Mimo walorów estetycznych, żywopłot jest miejscem, gdzie chętnie przebywają ptaki, owady czy też jeże.
Najważniejsze w pielęgnacji żywopłotów, jest ich systematyczna pielęgnacja. Młode pnącza, łatwo jest formować, nim uzyskają formę zdrewniałych gałęzi. Z czasem mogą pojawić się nieestetyczne prześwity oraz żywopłot straci swój pierwotny urok. Również należy pamiętać, że nowe i młode pnącza szybko się rozrastają, niekoniecznie tworząc formy, na których nam zależy.
Kiedy i jak przycinać?
Pierwsze przycinanie żywopłotu powinno odbyć się wiosną, najlepiej zrobić to na przełomie marca i kwietnia. Rośliny rozpoczynają swój wzrost po zimie, a plusowa temperatura sprawia, że szybko regenerują się po cięciu. Zanim przystąpimy do cięcia, warto sprawdzić pogodę, bowiem wiosną mogą przytrafić się przymrozki, które mogą uszkodzić świeżo przycięte pnącza. Wczesną wiosną nie powinno się jedynie przycinać roślin puszczających duże ilości soku (np. grab, klon, buk). Kolejne strzyżenia przeprowadzamy co najmniej raz w roku, chociaż często zdarza się, że zabieg powtarzamy 2-3 razy. Ostatnie przycinanie najlepiej przeprowadzić w sierpniu, aby rośliny, pobudzone do wzrostu, miały czas na regenerację przed jesienno-zimowymi mrozami.
Przycinanie żywopłotu należy rozpocząć od boku, warto posiłkować się sznurkiem umieszczonym na palikach, aby trzymać się odpowiedniej wysokości lub szerokości. Najczęściej nadajemy kształt prostokąta, z czasem, kiedy nabierzemy wprawy, możemy pokusić się o nadanie nowych kształtów. Należy pamiętać, aby przycinać gałązki w sposób poziomy. Nie wolno skracać ich pod skosem i przepoławiać. Pędy będą miały wówczas problemy z regeneracją, mogą usychać i ulegać grzybiczym infekcjom. Po każdym cięciu, rośliny warto podlać i zasilić nawozem.
Do cięcia żywopłotów możemy użyć różnych narzędzi, dostępnym w sklepach ogrodniczych. Warto wyposażyć się w sekatory, nożyce oraz piłę elektryczną. Odpowiednie dobrane narzędzia, ułatwią i przyspieszą naszą pracę. Do przycinania dużych żywopłotów, przydają się elektryczne lub spalinowe nożyce.
Żywopłot spełnia wiele funkcji, jest nie tylko ozdobą ogrodu, ale też skutecznie oddziela nas od świata zza naszej działki. Ponadto, stanowi bioróżnorodność w świecie przyrody, dając schronienie wielu zwierzętom. Właściwy dobór roślin, a także sprzętu – pozwala na osiągniecie zadowalającego efektu tanim kosztem. Z czasem, kiedy nauczymy się przycinać żywopłot, może okazać się, że jest to też forma relaksu. Ciekawie przystrzyżone żywopłoty, które tworzą niepowtarzalne kształty, będą powodem do dumny właściciela.