Zielony, gęsty i piękny niczym dywan trawnik będzie stanowić wystarczającą ozdobę każdego ogrodu, parku, czy też działki. Żółknąca trawa dla wielu użytkowników przydomowych ogrodów oraz działek stanowi jednak problem nie do przeskoczenia. Czynniki powodujące żółknięcie trawnika są bardzo różne i z każdym z nich inaczej trzeba sobie radzić. Jakie są najczęstsze powody obumierania trawy?

Nieprawidłowe nawożenie
Częstą przyczyną żółknięcia trawy jest niewłaściwe prowadzone nawożenie. Nadmiar nawozów mineralnych, szczególnie azotowych w glebie silnie zmienia przewodnictwo podłoża, powodując utrudnione pobieranie wody przez korzenie trawy. Jeżeli zastosujemy tylko nawóz azotowy, część jonów amonowych może zostać w glebie przekształcona do silnie toksycznego amoniaku. Ten zaś uszkadza delikatne korzenie roślin, powodując w konsekwencji ich stopniowe obumieranie. Podobnie do silnych nawozów azotowych działa na trawnik mocz naszych domowych ulubieńców: psów i kotów. Kiedy więc tylko zauważymy miejsca żółknące na skutek przenawożenia lub działania naszych pupilów, należy je koniecznie obficie polewać wodą – tak, by związki mineralne zostały wypłukanie w głąb gleby. Z kolei do nawożenia trawnika najlepiej jest korzystać z dedykowanych nawozów przeznaczonych do tego celu, pamiętając jednak o tym, by nawożenie azotem zakończyć już pod koniec lata, a późniejszych okresach używać wyłącznie nawozów jesiennych, niezawierających azotu wcale lub jedynie jego małe dawki. Dobrym i łatwym w aplikacji rozwiązaniem, są produkty organiczne dostępne w formie płynnej lub rozpuszczalnej – np. kwasy humusowe, gnojówki roślinne czy wyciągi z kompostu. Na żółknącym trawniku można również spróbować użyć organicznych granulatów, choć te będą powoli rozkładać się na powierzchni gleby.

Brak dostatecznej ilości wody
Niedostateczne podlewanie będzie skutkować tym, że trawnik zostanie przesuszony – braki wody mają negatywny wpływ na jego jakość. Szczególną uwagę należy więc poświęcić trawnikom w okresach utrzymujących się długo upałów, którym nie towarzyszą żadne opady wody. W takich przypadkach na trawniku pojawiają się suche i pożółkłe placki trawy, a w skrajnych przypadkach dochodzi nawet do całkowitego zeschnięcia trawnika. Należy pamiętać, że dobowe zapotrzebowanie trawnika na wodę to około pół metra sześciennego wody na każde 100 metrów kwadratowych powierzchni. Trawa musi być więc podlewana obficie, aby woda mogła swobodnie dotrzeć na głębokość co najmniej 10 cm. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie podlewa się trawy w czasie największej operacji słonecznej, lecz przede wszystkim w godzinach porannych, kiedy słońce operuje jeszcze w małym stopniu.

Choroby grzybowe
Rozwojowi chorób grzybowych traw sprzyja przede wszystkim wysoka wilgotność oraz utrudniony obieg powietrza w glebie i tuż nad nią. Choroby objawiają swoją obecność m.in. w formie żółtoszarych plam na trawniku. Uwidacznia się to szczególnie często po zimie lub w czasie deszczowego lata. Zabiegiem, który pozwala zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, jest wygrabienie, wertykulacja i aeracja trawnika.

Szkodniki w trawie
Do szkodników zaliczyć można pędraki, których obecność łatwo będzie można poznać po tym, że trawa w łatwy sposób odrywa się od trawnika. Larwy chrząszczy można zwalczać domowymi metodami, z użyciem wyciągów z roślin, takich jak np. wrotycz lub za pomocą oprysku doglebowego.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl