Zakładanie ogródka ziołowego
Założenie ogródka ziołowego jest dość proste, nie wymaga ani specjalnej wiedzy ogrodniczej ani dużo miejsca. Piękny ogród ziołowy możemy urządzić nawet na małej przestrzeni. Podpowiadamy jak to zrobić – gdzie i jak posadzić zioła?

Zioła możemy wysiewać lub sadzić na specjalnie do tego celu przygotowanej grządce lub między innymi roślinami na kwiatowej rabacie. Bez względu na jej kształt zioła powinny być w zasięgu ręki tak, aby jak najczęściej po nie sięgać. Ogródek ziołowy pięknie pachnie, dlatego warto założyć go w pobliżu tarasu, pod oknami czy wzdłuż ogrodowej ścieżki. Ważne, aby ogródek był w miarę blisko domu, tak aby wychodzenie po zioła podczas gotowania nie było uciążliwe. Jeśli nie masz wystarczająco miejsca w ogrodzie posadź zioła do doniczek i postaw na tarasie lub na parapecie w kuchni.

Jakie wymagania mają zioła?
Rabatę z ziołami najlepiej założyć na stanowisku słonecznym. Bez dostatecznej ilości światła nadmiernie wyrastają, wytwarzają mniejsze liście, które są mniej aromatyczne.
Zioła, które pochodzą z rejonów o cieplejszym klimacie, czyli: bazylia, majeranek i rozmaryn – najlepiej rosną w miejscach dobrze nasłonecznionych, ciepłych i osłoniętych od wiatru. Natomiast te, które pochodzą z rejonów klimatu umiarkowanego – estragon i mięta, mogą być uprawiane nawet w miejscach lekko zacienionych.
Przed założeniem ogródka ziołowego glebę przygotowujemy podobnie jak pod uprawę warzyw. Niezbędne jest jej głębokie przekopania i rozbicie grudek ziemi. Glebę warto wymieszać z żyzną ziemia ogrodniczą lub kompostem, który jest cennym źródłem próchnicy i pożytecznych mikroorganizmów. Podczas przekopywania gleby usuwamy także wszystkie chwasty, które mogłyby konkurować z ziołami o wodę i miejsce. Chwasty są największym problemem w uprawie ziół, dlatego tez warto je zwalczyć jeszcze przed założeniem naszego ogródka, aby później oszczędzić sobie ciężkiej pracy.
Zioła są tolerancyjne w stosunku do gleby i dobrze rosną praktycznie w każdej ziemi ogrodowej o pH 5,5-6,5. Większość gatunków ziół nie lubi nadmiaru wody, preferuje glebę lekką i przepuszczalną. Do uprawy ziół nie nadają się ciężkie i podmokłe gleby gliniaste. Jeżeli w ogrodzie mamy właśnie taką ziemię, najlepiej ogródek ziołowy założyć na podwyższonej rabacie.

Jak uprawiać zioła?
Rośliny te możemy uprawiać z nasion wysiewanych bezpośrednio do gruntu, rozsady lub kupując rośliny w doniczkach. Najłatwiej kupić zioła w doniczkach, gdyż można je sadzić do gruntu praktycznie przez cały sezon. Jest to zdecydowanie najprostsza i najszybsza metoda sadzenia ziół.
Bardziej doświadczeni ogrodnicy mogą sami wysiewać nasiona ziół i dopiero po uzyskaniu większych roślinek sadzić je na miejsca stałe. Z rozsady uprawia się bazylię, majeranek, melisę, tymianek oraz szałwię.

Jak pielęgnować zioła po posadzeniu?
Zioła są łatwe w uprawie i nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, poza regularnym odchwaszczaniem. Chwasty konkurują z ziołami o miejsce ale przede wszystkim o wodę. Nie wymagają one także tak częstego podlewania co warzywa, co nie oznacza, że można o nich zapomnieć – zwłaszcza w okresie upalnego lata potrzebują nawadniania. Najlepiej robić to z samego rana lub pod wieczór. Ogródek ziołowy podlewamy regularnie tak aby gleba zbytnio nie przeschła. Nawożenie mineralne ziół nie jest konieczne jeśli dobrze przygotowaliśmy glebę. W ciągu sezonu rośliny warto podlewać Biohumusem. Zioła wymagają regularnego przycinania – wpływa ono bardzo pozytywnie na ich wzrost i rozkrzewianie. Rośliny (zwłaszcza zioła wieloletnie) warto przycinać regularnie, a pozyskane w ten sposób, ziele suszyć lub mrozić.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl