Suszenie to proces, podczas którego z roślin odparowuje woda, dzięki temu nie pleśnieją i nie fermentują, ale zachowują swoje właściwości oraz substancje czynne. Dzisiaj omówimy podstawowe zasady suszenia ziół.Suszenie jest najbardziej popularną metodą konserwacji ziół. Odpowiednio przeprowadzone suszenie pozwala na zachowanie przydatności surowca zielarskiego do spożycia przez cały rok. Trzymając się kilku prostych zasad sprawisz, że Twoje zioła nie stracą zapachu i soich cennych wartości.

 

Zioła suszymy jak najszybciej, najlepiej od razu po zebraniu – pozwoli to zachować więcej cennych właściwości, które się w nich znajdują.Jednak zanim do niego przystąpisz, zebrane zioła rozłóż na większej powierzchni i przebierz. Jeśli zioła były zbierane w miejscu wolnym od zabrudzeń, nie ma konieczności ich wcześniejszego mycia lub płukania. Wyjątkiem są kłącza i korzenie, na których znajduje się sporo ziemi – w tym przypadku należy je dokładnie oczyścić wodą i rozłożyć na płaskiej powierzchni, tak aby obeschły.

METODY SUSZENIA

NATURALNA –  najprostsza, najtańsza, choć nie najszybsza metoda. Mimo to i tak wygrywa z metodami sztucznymi  Zioła suszymy najlepiej w altance, tarasie pod dachem lub na strychu- w cieniu. Miejsce to powinno być przewiewne i suche.  Zioła, zebrane wraz z łodygami lub też posiadające długie liście, czy kwiaty możmy związać w pęki i wieszamy je tak aby swobodnie zwisały w dół. Drobne zioła, liście, kwiaty, owoce i nasiona najlepiej suszyć na ramce z naciągniętą gazą. Rozkła  wtedy zioła równomiernie cienką warstwę. Ramę umieszczamy w takim miejscu, aby umożliwić swobodny przepływ powietrza od spodu. Zioła suszymy około 2-3 tygodnie.

SZTUCZNA – jeżeli nie mamy możliwości naturalnego suszenia ziół lub też pogoda nie dopisuje, możemy przeprowadzić proces suszenia w domu. Możemy wtedy suszyć je w piekarniku lub suszarce do grzybów. Należy jednak dokładnie nadzorować całe suszenie, aby nie doprowadzić do przesuszenia lub spalenia (najniższa możliwa temperatura oraz w przypadku piekarnika – uchylone drzwi oraz włączona funkcja termoobiegu).

Gdy już zakończymy procesy suszenia należy nasze zbiory odpowiednio zapakować.Do przechowywania suszonych ziół najlepiej nadają się szklane słoiki z zakrętkami. Najlepiej, aby wykonane były one  z ciemnego szkła, mamy wtedy pewność, że światło im nie zaszkodzi.

Pamiętajmy, aby zawsze podpisać słoiki nazwą zioła i datą zbioru – zioła mające więcej niż rok mogą nie nadawać się już do spożycia. Suszone zioła umieszczamy w słoikach w całości, nie rozdrabniając ich, aby zapobiec ulatnianiu się olejków etrycznych. Słoiki z suszem przechowujemy w suchym miejscu, bez dostępu wilgoci i promieni słonecznych.

Bardzo dobrym sposobem przechowywania suszonych ziół są woreczki z naturalnych materiałów, z lnu czy też bawełny. Takie woreczki najlepiej sprawdzą się w przypadku kory, korzeni, lub nasion, ponieważ przepuszczają powietrze.

 

 

 


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl