W związku ze zbliżającymi się z niskimi temperaturami w ciągu dnia oraz zimnymi nocami, czas zatroszczyć się o nasze rośliny balkonowe. Wieloletnie kwiaty, o drewniejących pędach, które pięknie zdobiły nasze balkony oraz tarasy, trzeba przenieść do pomieszczenia. Odpowiednie przygotowanie oraz właściwe warunki zimowania, pozwoli przechować rośliny do następnego sezonu.

Jakie rośliny umieszczamy w pomieszczeniu? Pelargonie, azalie, ogniki i inne balkonowe rośliny liściaste czas wnieść do mieszkania.

Rośliny balkonowe, wraz z nadejściem jesiennej pogody, musimy umieścić w pomieszczeniu, zanim temperatura spadnie poniżej 0, tak aby przeszły w stan spoczynku. Nie powinno ich się jednak przegrzewać, bo jesienią przyzwyczaiły się do chłodu, a nagła zmiana temperatury może im tylko zaszkodzić. Po przeniesieniu do pomieszczeń, wszystkie rośliny oczyszczamy ze zwiędłych i uschniętych kwiatów oraz liści, a ich pędy skracamy do około 2/3 długości, w ten sposób ograniczymy transpirację oraz ułatwimy przechowywanie. Pomieszczenie do przechowywania roślin powinno mieć stały dostęp do światła, dlatego złym wyborem jest piwnica. Miejsce zimowania powinno być dość chłodne, dla większości gatunków optymalna jest temperatura 5–10 st.C. Rośliny w doniczkach, możemy na czas zimy, ustawić w nieogrzewanym przedsionku lub jasnym garażu. Należy również pamiętać aby w tym czasie ograniczyć podlewanie, jednak nie dopuszczając do całkowitego wyschnięcia podłoża oraz zrezygnować z jakiekolwiek nawożenia. Nasze rośliny doglądamy, sprawdzając czy nie pojawiły się choroby lub szkodniki.

Kiedy nadejdą cieplejsze dni, w marcu, przenosimy rośliny w cieplejsze miejsce, aby mogły rozpocząć swoją wegetację i zaczynamy intensywniej je podlewać. Wtedy też należy przyciąć wierzchołki pędów, aby rośliny silnie się rozkrzewiły. Przy okazji usuwamy zwykle dość wiotkie i słabe pędy, wyrosłe pod koniec zimowania. Na wiosnę możemy również przesadzić rośliny w nowe podłoże i doniczki. Warto również pomyśleć o hartowaniu roślin, zanim definitywnie umieścimy je na zewnątrz. Dobrym sposobem, jest wystawianie roślin w ciągu dnia na kilka godzin i taką czynność powtarzać przez kilka dni.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl