Jak zaoszczędzić pieniądze na zakup nowych roślin? Jest na to bardzo prosty sposób – zbieranie własnych nasion. Oprócz oszczędności przynosi dużo satysfakcji i przyjemności.

Jest kilka zasad zbierania nasion, pierwsza i najważniejsza to uważać na nasiona roślin oznaczone symbolem F1, ponieważ te niestety nigdy nie powtórzą cech ‘matki’. Najlepsze sukcesy odniesiecie zbierając nasiona z roślin jednorocznych czyli na przykład: tabaki, nagietka, nasturcji, słonecznika i wielu innych. Te rośliny wytwarzają nasiona łatwe do zebrania, przechowania i ponownego wysiania wiosną.

Najważniejsze zasady podczas zbiorów:

  • podczas wzrostu roślin dokładnie je oglądamy i eliminujmy egzemplarze, które wyglądają inaczej niż pozostałe, np. te o innym zabarwieniu kwiatów lub kształcie płatków
  • czekamy aż nasiona będą gotowe i w pełni dojrzałe (szypułki będą w kolorze brązowym, mogą grzechotać przy potrząsaniu)
  • nasiona zbieramy podczas suchych dni
  • po zebraniu oczyszczamy nasiona delikatnie w nie dmuchając (wszelkie drobne zanieczyszczenia pochodzące z kwiatów powinny ‘odlecieć’)
  • pozostawiamy na kilka tygodni w ciepłym i suchym miejscu, aż nasiona wyschną.
  • po wysuszeniu nasiona wkładamy do papierowych kopert i koniecznie opisujemy
  • koperty wkładamy do chłodnego, ciemnego i suchego miejsca i czekamy do wiosny

NIGDY nie wkładamy nasion do plastikowych woreczków!

Na zimę nasiona umieszczamy w pomieszczeniu o temperaturze 10-12 st. C. Powinno tam być sucho i w miarę przewiewnie. W okresie przechowywania kilkakrotnie sprawdzamy, czy nasiona nie zapleśniały lub czy nie są zjadane przez szkodniki.

Nie wszystkie nasiona można przechować do wiosny, bo stracą siłę kiełkowania. W przypadku pierwiosnków, dzwonków, goryczek i dziewięćsiłu trzeba je wysiać jeszcze w tym roku.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl