Okres jesieni oraz zimy przynosi nam zawsze niskie temperatury. Niższe temperatury, to często powód do narzekania. Jednak każdy ogrodnik widzi zalety w takiej temperaturze, bowiem taka pogoda ma swoje zadanie w przyrodzie.

Wiele nasion, nie jest w stanie zakiełkować od razu po zbiorze, potrzebują do tego czasu i odpowiedniej temperatury. Aby mogły zakiełkować, ich spoczynek musi zostać przerwany. W tym celu nasiona można poddać różnym zabiegom, takim jak np. stratyfikacja (czyli inaczej przechłodzenie). Długość procesu stratyfikacji jest różna dla różnych nasion i może trwać kilka-kilkanaście tygodni. W naturalnym środowisku, przechłodzenie następuje wraz z obniżeniem temperatury powietrza. Sporo gatunków roślin, zwłaszcza bylin (np. dzwonek karpacki, trytoma, prymula, groszek wiosenny, pełnik europejski, bergenia sercolistna, ciemiernik biały, dyptam jesionolistny, mydlnica bazyliowata, parzydło leśne), to rośliny, których nasiona potrzebują takiego właśnie działania niskich temperatur.
Niska temperatura wpływa na to, że w roślinie mogą zajść pewnie procesy biochemiczne, a nawet wzrostowe, które poprzedzają skiełkowanie nasion. Ogrodnicy wystawiają swoej skrzynki z wysianymi nasionami na zewnątrz, na dwór, albo ustawiają je w zimnej piwnicy, gdzie temperatura wynosi kilka stopni. Niekiedy też przetrzymują nasiona w… chłodziarce albo zamrażarce. Umieszczając nasiona w zamrażalce, powinniśmy pamiętać, aby były one umieszczone w wilgotnej ziemi albo piasku oraz aby miały stały dostęp do powietrza.

Niska temperatura jest również koniecznie potrzebna do zawiązywania się pąków kwiatowych. Niska temperatura jest niezbędna dla roślin cebulowych, aby zakwitły one wiosną. Do tworzenia się zawiązków kwiatu w cebuli, temperatura gleby musi być niższa niż 5°C. U większości roślin cebulowatych, wzrost nie rozpoczyna się wiosną, ale już późną jesienią, przebiega on całkowicie pod ziemią. Po letnim spoczynku, cebulki budzą się do życia, gdy panujące warunki na zewnątrz są odpowiednie, czyli jest chłodno i wilgotno. Zaczynają wyrastać wtedy nowe korzonki oraz pojawiają się pąki, z których później rozwinie się nadziemna część rośliny. Okres zimowy cebulka przeczekuje już ukorzeniona i z wykształconymi pąkami, aby na wiosnę rozpocząć intensywny wzrost części nadziemnej.

Kolejną zaletą niskiej temperatury jest poprawa struktury gleby. Jesienią warto wykonać zabieg orki. Ziemia po orce zimowej poddana zostaje strukturotwórczemu działaniu mrozu – skiby przemarzają i kruszą się. Orka ta powoduje również równomierne rozmieszczenie materii organicznej oraz składników pokarmowych, napowietrzenie dolnych części roli, zatrzymanie dużych ilości wody z opadów zimowych, niszczenie chwastów oraz patogenów rozwijających się na obumarłych liściach, źdźbłach, łodygach i korzeniach roślin.

Jedną z zalet mroźniej temperatury jest to, że minimalizuje ona liczbę owadów na wiosnę. Najbardziej dokuczliwymi dla człowieka są komary. A więc warto docenić niskie i mroźne temperatury, które w czasie wiosennym i letnim przyniosą nam wiele korzyści.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl